Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаХраната како лекСок од зелка за заштита на желудникот

  Сок од зелка за заштита на желудникот

  Освен што ја спречува авитаминозата, ја лекува слузокожата на органите за варење, а топлата супа од зелка, го олеснува искашлувањето и ја смирува надразнетоста на хранопроводот.

  Во народната медицина сокот од зелка се препорачува како терапија на чир во желудникот. Овој лековит напиток би требало да се консумира меѓу оброците.

  Најдобар сок е оној од свежа, млада и слатка зелка. Овој сок уште одамна е познат како сок којшто спречува болести на желудникот, гастритис и чир, но има и други здравствени бенефити од него.

  Зелката всушност се наоѓа на највисоката скала на намирниците коишто се добри како превентива против ракот. Се смета дека е особено делотворен ако се консумира редовно. Главно против канцер на желудникот и дебелото црево, градите и белите дробови. Сокот од зелка има и благо лаксативно дејство, корисен е за редовно празнење на цревата, односно против запек.

  Овој сок ја содржи амино киселината глутамин, којашто има клучна улога во чистењето на цревата и воопшто, целиот организам. Ја зацелува оштетената слузокожа на желудникот (чир), регенерира и води кон оздравување.

  Сокот од зелка содржи корисни состојки кои помагаат и за да се подобри крвната слика во случај на анемија. Го зајакнува и имунитетот кај сите оние коишто го консумираат редовно бидејќи содржи значајно количество на витамин Ц.

  Начин на подготовка:

  За да добиете сок, исецкајте 500 гр зелка, сомелете ја, малку посолете ја и оставете ја да отстои. Потоа исцедете ја зелката преку газа, а сокот чувајте го во фрижидер.

  Сокот се пие без засладување, а по желба може да се комбинира и со друг зеленчук или овошје. Ако сакате пак да го пиете како лек за желудникот, тогаш треба да го пиете чист или во комбинација со морков. Тоа е така затоа што морковот има благотворно дејство на желудникот.

  Сокот од зелка како лек за желудникот се пие по три пати на ден, и тоа по 1 децилитар сок, пред оброците.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img