Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаХраната како лекКуркума - еден од најздравите зачини на светот

  Куркума – еден од најздравите зачини на светот

  Куркума е еден од најмоќните природни лекови поради состојката куркумин што ја содржи кој има антивоспалителни, антисептички и антивирусни својства.

  Куркума или позната уште како Турмерик, е еден од најмоќните природни лекови. Активната лековита состојка во куркумата се вика куркумин.

  Куркумата се користи во Индија веќе иладници години како зачин и природна боја. Куркумата им дава на јадењата убава жолта боја и пријатна арома, а освен тоа служи како природен антибиотик, превенција од рак, за чистење на црниот дроб и крвта, против артритис и реума, заздравување на рани и брзо обновување на повредената кожа.

  Лековитоста на куркумата

  Богата е со витамини B6, B3, фолна киселина, калиум, железо, манган, а се смета и за добар извор на влакна.

  Докажано е дека билката куркума има благотворно дејство во случај на рак, затоа што го спречува растот и формирањето на туморот. Потврдено е дека е одличен природен чистач на белите дробови и го спречува настанувањето на меланом.

  Поволно и благотворно делува кај Алцхајмеровата болест, а најдобри резултати постигнува кај ревматските заболувања.

  Ова се главните причини заради кои вреди да користите куркума:

  – Ја подобрува работата на срцето

  – Ги чисти крвните садови

  – Одлично се бори против бактериите и габичните инфекции

  – Ги регенерира зглобовите и ги намалува воспаленијата кај артритисот

  – Го намалува чувството на подуеност во стомакот

  – Ги зајакнува коските и е одлична превенција за остеопороза

  – Сојузник е во борбата со ракот

  – Ја подобрува работата на тироидната жлезда

  – Го нормализира менструалниот циклус

  – Нуди одлична детоксикација на белите дробови

  – Позитивно влијае на кожата и сите кожни заболувања

  – Ги елиминира цревните паразити и ја обновува цревната флора

  – Ја намалува кашлицата и помага кај бронхитисот

  – Помага во намалувањето на килограмите

  – Го забрзува метаболизмот и го подобрува варењето

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img