Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаситеВода со каранфилче – Напиток кој го намалува лошиот холестерол

  Вода со каранфилче – Напиток кој го намалува лошиот холестерол

  petel baner

  Вода со каранфилче – Каранфилчето е прекрасен зачин кој навистина помага при многу тегоби. Домашен напиток кој го намалува лошиот холестерол.

  Народните лекови против лошиот холестерол можат да бидат многу ефикасни, особено ако ги комбинирате со корегирана исхрана.

  Се смета дека каранфилчето е чудотворен зачин, бидејќи помага при слабеење, како и забоболка, лош здив и многу други тегоби.

  Вода со каранфилче многу лесно се прави, а треба да се пие секој ден.

  Потребни состојки:

  • 5 грама каранфилче
  • 2 литри вода

  Инструкции за подготовка:

  Потопете го во вода и задолжително протресете го неколку пати на ден.
  Чувајте го во фрижидер.

  По три дена, лекот е подготвен за употреба.

  Како да го користите овој здрав напиток:

  Земете 1 dcl на ден, но не одеднаш, туку неколку пати во текот на денот.

  Подгответе го вториот круг за да ви биде готов кога ќе завршите со овој. После тоа задолжително е да се направи пауза од еден месец.

  Можете да направите и чај од каранфилче:

  Инструкции за подготовка:

  Agrobot

  2 до 3 каранфилчиња прелијте ги со 2,5 дл зовриена вода, поклопете, оставете да отстои 15 минути и процедете.

  Се пие два до три пати на ден.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Чајот од каранфилче ги решава проблемите со запек и го подобрува варењето.

  Забелешка:

  Природните лекови на нашиот портал се препораки од превентивен карактер за водење здрав начин на живот. Ако имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар. Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручно мислење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img