Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Friday, June 2, 2023

More
  домаАгро ВестиКванташки пазар тазе цени

  Кванташки пазар тазе цени

  Кванташки пазар тазе цени 05.10.2022 година.

  Моркв 20 ден кг

  Цвекло 20 ден кг

  Компир 23-26 ден кг

  Кромид 20-25 ден кг

  Костени 80-150 ден кг

  Зелка 13 ден кг

  Зелка црвена 20-25 ден кг

  Лук 100 – 150 ден кг

  Корнишони 60 ден кг

  Пипер ситен 30 ден кг

  Пипер благ 50 ден кг

  Ајварка од 35-45 ден кг

  Пипер лут 55 ден кг

  Домат 50 – 60 ден кг

  Краставица 40-45 ден кг

  Марула 10-15 ден парче

  Ајварка зелена 30-40 ден

  Грозје 20-30 ден кг

  Калинка од 35-45 ден кг

  Круша 40-60 ден кг

  Јаболко 20-25 ден кг

  Праз 250 -300 сноп

  Магдонос 8-10 ден китка

  Рукола 15-20 ден китка

  Зелен домат 30 ден кг

  Карфиол 100-130 ден кг

  Брокула 120-150 ден кг

  Целер 30-50 ден парче

  Пашканат 100-150 ден кг

  Банана пакет 1600 ден кг

  Лимун 50-60 ден кг

  Портокал 40-60 ден кг

  Кванташки пазар тазе цени 05.10.2022 година

  Трачеви од кванташкиот пазар во Скопје.

  Трговците се жалат дека енормно е намалена побарувачката на овошје и зеленчук.

  Доколку продолжи вака многу од нив и ќе затворат.

  Веќе се мачат да ги наплатат и побарувањата што ги имаат кон фирмите што веќе земале овошје и зеленчук.

  Има една забелешка од трговците па не замолија да објавиме. ДАЛИ МОЖЕ ДА ОБЈАВУВАМЕ ПО КОЈА ЦЕНА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ГИ ПРОДАВААТ ПРОИЗВОДИТЕ ОД МЕСТО ОД НИВНИТЕ ДОМОВИ.

  Им ветивме дека ќе пробаме да направием такво нешто и ќе ги прашаме земјоделците во Фејсбук групата на земјоделие.мк.

  Цените на храната најверојатно нема да се смират до следната жетва

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img