Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаАгро ВестиСветски ден на учителите

  Светски ден на учителите

  petel baner

  Светски ден на учителите 05.10.2022 година

  Се повеќе деградирана професија од која што зависи иднината на секоја држава.

  Ние постарите се сеќаваме колку беше почитувана оваа професија и каков углед имаа учителите – даскалите.

  Да се надеваме дека повторно ќе се врати достоинството на учителите за да се врати достоинството и на државата.

  ПРВОТО УЧИЛИШТЕ КАДЕ НАСТАВАТА СЕ ОДВИВАЛА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

  Agrobot

  Училиштето во село Подвис започнало да работи на 23 септември 1943 година, шест дена по ослободувањето на Кичево, кога учителот Василко Лазарески го одржал првиот час на македонски јазик на ослободената територија на Македонија.

  Александра Лазареска нека ви е среќен светскиот ден на учителите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Честит Светски ден на учителите!

  Жално е што и нема повеќе деца во огромен број од школите низ селата низ Македонија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img