Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаОд соседитеПоскапе цената на шеќерот во Србија

  Поскапе цената на шеќерот во Србија

  petel baner

  Цената на шеќерот во Србија се зголеми со одлука на Владата. Максималната малопродажна цена на белиот кристален шеќер, во сите пакувања, не смее да надмине 114,99 динари за килограм.

  Дополнително, Владата усвои одлука максималната производна цена на белиот кристален шеќер, во пакувања од еден, пет и десет килограми, да не смее да надминува 95 динари за килограм.

  „Максималната производна цена на белиот кристален шеќер за сите други пакувања не смее да надмине 104,54 динари за килограм“, се наведува во Уредбата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Според претходната регулатива, цената на кристалниот шеќер беше ограничена на 109,99 динари за килограм, а претходно на крајот на август беше 102,99 динари.

  Дополнително, беше продолжена и Уредбата за ограничување на цената на нафтените деривати до крајот на ноември. Од петокот на пазарот бензинот е 178 динари, а на дизелот максималната е 222 динари за литар.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img