Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Wednesday, May 31, 2023

More
  домаАгро ЗабаваВарено вино - рецепт кој го освои светот

  Варено вино – рецепт кој го освои светот

  Чаша варено вино е совршен начин да се згреете во студените зимски денови.

  Ако сте љубители на слатки и топли напитоци, вино и овошје, тогаш ова за вас ќе биде вистинско уживање.

  Подготовката нема да ви одземе многу време, а уживањето е загарантирано.

  Топлите напитоци се нешто што се препорачува кога ќе дојде сезоната на вируси и настинки. Еднаш неделно подгответе добро варено вино и на добар пат сте да ја спречите борбата со течењето на носот, кашлањето и болките во грлото.

  Состојки:

  5 дл. полусуво црно вино
  2,5 дл. вода
  3 лажички шеќер
  ½ лажиче каранфилче
  малку цимет
  неколку резанки портокал

  Подготовка:

  Две лажички шеќер се топат на тивок оган. Кога ќе пожолти се прелева со водата, зголемете ја температурата на ринглата и оставете водата да зоврие.

  Потоа додадете уште една лажичка шеќер, добро промешајте за сето тоа да се соедини и додадете вино. Кога ќе почне да пени тргнете го садот од ринглата, бидејќи овој напиток не треба да зоврие.

  Додајте цимет и каранфилче, добро измешајте и истурете во чаша од подебело стакло со рачка.

  Вареното вино се пие додека е топло, можете да го збогатите вкусот така што во него ќе додадете резанка од портокал.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img