Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Friday, June 2, 2023

More
  домаАгро советиВашите растенија брзо венеат - еден зачин може да го спречи тоа

  Вашите растенија брзо венеат – еден зачин може да го спречи тоа

  Грижата за вашите растенија може да биде доста напорна работа. Истовремено, неопходно е да се знае како да се бориме против разни штетници, плевел, габи и суша. Решението лежи во еден зачин кој речиси сите го имаме. во нашите домови.

  Градинарски експерти имаат трик што може многу да ја олесни грижата за вашите растенија. Имено, доколку вашите растенија брзо умираат, тие ве советуваат да користите популарен зачин кој може да го спречи тоа.

  Иако растенијата можат да овенат во која било фаза од животот, тие се најподложни како садници, односно две до три недели по ‘ртењето. Еден од вообичаените состојби што потоа може да им наштети на растенијата е болеста предизвикана од неколку различни патогени кои ги убиваат или ослабуваат семињата или садниците пред или по ‘ртење.

  Симптомите може да се забележат на целото растение, а болеста доведува до смрт на растението. Некои од симптомите вклучуваат лезии на стеблото на ниво на земјата, стеблото може да стане тенко и жилаво. Може да се појават дамки на листот, може да се развие сива мувла на стеблата и листовите. Коренот понекогаш може целосно да изгние.

  Според Одделот за хортикултура на Универзитетот во Висконсин-Медисон, оваа болест може да биде предизвикана од габи кои се пренесуваат преку почвата и контаминирани предмети како што се градинарски алат и контејнери со растенија. Инфекцијата може да предизвика гниење на коренот и е фатална. Ако вашите садници се заразени, тие ќе излезат здрави од земјата, но наскоро ќе овенат и ќе угинат.

  Еден зачин може да ви помогне во борбата против оваа болест –  циметот.

  „Циметот го решава овој проблем со тоа што ги убива габите и обезбедува здрав раст на растенијата“, објасни Линдзи Хол, додавајќи дека е доволно само да се посипете цимет на почвата каде што растенијата се заболени.

  Излегува дека циметот има моќни антигабични својства. Студијата од 2012 година објавена во Журналот за традиционална кинеска медицина покажа дека изложеноста на масло од цимет значително ги менува клетките на Кандида, оштетувајќи ги клеточните ѕидови и органели и на крајот убивајќи ги клетките. Овој процес може да се повтори со различни видови габи.

  Покрај тоа, циметот може да помогне во борбата против мравките и другите градинарски инсекти.

  „Мирисот на цимет е премногу силен за овие штетници, па можете да посипете малку околу самото растение за да ги одвратите“, вели експертот, Реј Броснан.

  Тој додаде дека истото важи и за малите животни како верверички и зајаци. Штом ќе го почувствуваат силниот мирис на цимет, ќе се повлечат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img