Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаситеТопла вода и мед - идеална комбинација за вашето здравје

  Топла вода и мед – идеална комбинација за вашето здравје

  Agrobot

  Комбинацијата на топла вода и мед има повеќекратно корисно влијание врз вашето здравје.

  Со сигурност знаете дека медот е одличен за здравјето и го препорачуваат многу нутриционисти, но доколку се комбинира со млака вода ќе направи чудо за организмот.

  Овој пијалок веќе долго време се користи за женска убавина, но и како превентива и лек за разни состојби во организмот.

  Мед и чаша топла вода помага при слабеење
  Шеќерот што се наоѓа во медот е природен и здрав извор на калории. Покрај тоа, оваа комбинација ќе ја намали желбата за слатки.

  Мед и чаша топла вода го подобрува варењето на храната
  Медот и водата можат да го регулираат функционирањето на дигестивниот систем. Антисептичките својства на медот можат да имаат корисен ефект врз варењето на храната, а комбинацијата со вода ја прави столицата помека.

  Мед и чаша топла вода е добар лек за имунитет
  Медот има неверојатна способност да ги неутрализира бактериите. Особено се препорачува органски мед, кој има најмногу минерали и витамини кои се борат со бактерии. Медот е исто така одличен антиоксиданс, кој помага во борбата против слободните радикали.

  Ја зголемува енергијата

  Комбинацијата на мед и топла вода разбудува подобро од шолја кафе.

  petel baner

  Го смирува болното грло и ја олеснува кашлицата
  Според препораката на познатата клиника Мајо, топлата вода и медот можат да ги ослободат болката во грлото и да ги смират кашлиците.

  Одлична комбинација за детоксикација на телото
  Медот и водата ќе му помогнат на вашето тело да се ослободи од отровите. Доброто варење, кое исто така е зафатено од медот, е одговорно за детоксикација на организмот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Можете да добиете уште подобри резултати со додавање на лимон во водата со мед. Киселината во лимонот има позитивен ефект врз функциите на ензимите и ја стимулира функцијата на црниот дроб.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img