Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

39.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро советиГрадинарски работи кои треба да ги направите во март

  Градинарски работи кои треба да ги направите во март

  petel baner

  Март е месец на првите градинарски работи, а добрата подготовка е подеднакво важна како и сеењето и бербата.

  Еве што треба да направите во март ако имате градина или двор:

  Купете го семето кое ви е потребно за градината, дворот, жардиниерите. Најголем дел од цвеќињата што никнуваат од семе се сеат во првата половина на март.

  Ако веќе не сте го направиле тоа во февруари, март е месецот кога семето за домати, пиперки, цвеќе, се сее во чаши за садници и се чуваат внатре во куќата.

  Ископајте ги леите во градината, отстранете го плевелот, израмнете ја земјата и оставете ја да „се размрзне“ од мартовскиот мраз.

  Искројте ги розите, ископајте ја земјата околу нив, наѓубрете ги и посипете ги со мулч.
  Посипете ја градината со ѓубриво (по можност органско, но и вештачкото ѓубриво не е лоша идеја).

  agrounik

  Ако имате засадено аспарагус во градината, сега е време да ги соберете паднатите лисја и да ја отстраните тревата со рацете. Наѓубрете го аспарагусот и добро наводнете го.

  Засадете нови овошни садници, при тоа внимавајќи да не бидат густо засадени.
  Овошјето искројте го пред раздвижување на вегетацијата, прскајте со бакарни препарати и минерално масло.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сега е добро време да започнете со правење компост. Компостирањето е совршен начин за рециклирање на вашиот растителен отпад, како и одредено ѓубре од куќата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img