Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Saturday, May 27, 2023

More
  домаАгро колумнаВлажно време и житни култури

  Влажно време и житни култури

  Влажно време и житни култури – Агро совет од МР Игор Ивановски

  По релативно топлата и сува зима(зима без снег) влажниот бран пропратен со врнежи од дожд е добродојден за подобрување на влагата во почвата и зголемување на нивото на вода во езерата. Ваквото време допринесува за подобра вегетација кај културите на отворено, особено на житните култури.

  Но покрај позитивните ефекти од врнежите од дожд, сепак тие допринесуваат да се јават и одредени растителни болести по самите растенија. Затоа се препорачува задолжително по стабилизирање на временските прилики да се пристапи кон нивна хемиска заштита.

  Со употреба на соодветните пестициди(фунгициди и инсектициди) може да се употребат и одредени стимулатори (органски или органо минерални ѓубрива).

  Оваа е сосема накратко од мене за денес, а вие во колку сакате да добиете бесплатни совети од областа на земјоделието можете слободно да ми пишете.

  М-р Игор Ивановски ти благодариме.

  За повеќе корисни стории посетете не на веб страната на земјоделие.мк , како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img