Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро Вести10 најголеми производители на мед

  10 најголеми производители на мед

  Agrobot


  Водечки производители на природен мед ширум светот (во 1.000 метрички тони)

  МестоЗемјаПроизводство на мед
  (1,000 метрички тони)
  1Кина 551
  2Турција107
  3Иран98
  4САД83
  5Русија77
  6Украина70
  7Индија63
  8Мексико57
  9Бразил41
  10Канада33
  10 најголеми производители на мед во светот

  Кина е најголемиот светски производител на мед, со повеќе од 30% од глобалното производство на мед.

  Земјата има долга историја на пчеларство, која датира од илјадници години. Во Кина, производството на мед е концентрирано во северните и југозападните региони, при што провинциите Внатрешна Монголија, Шанкси, Шанкси, Сечуан и Јунан се главните области за производство на мед.

  Пчеларството во Кина е претежно од мал обем, при што се проценува дека 90% од пчеларите поседуваат помалку од 20 кошници. Меѓутоа, во последниве години, владата го промовира развојот на поголеми комерцијални пчеларски операции за да го зголеми производството и ефикасноста.

  Кина произведува широк спектар на мед, вклучувајќи мед од багрем, хинап и липа, меѓу другите. Медот од багрем, особено, е високо ценет поради неговата светла боја, благиот вкус и здравствените придобивки.

  petel baner

  Кина извезува значителна количина од својот мед, а најголеми увозници се САД и Европската унија.

  И покрај статусот на водечки светски производител на мед, кинеската индустрија за мед се соочува со предизвици како што се контаминација со пестициди, појава на болести и силна конкуренција од евтиниот увоз.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Владата презема чекори за решавање на овие прашања преку спроведување построги стандарди за квалитет и поддршка на истражување и развој во индустријата.

  За повеќе корисни стории посетете не на веб страната на земјоделие.мк , како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img