Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро советиКоприва во градината: Добар сосед, природно ѓубриво и ефикасен инсектицид

  Коприва во градината: Добар сосед, природно ѓубриво и ефикасен инсектицид

  petel baner

  Коприва – Го подобрува имунитетот на култивираните растенија, штити од полжави и златица, се користи како ѓубриво, инсектицид. Како да се примени сето тоа?

  Најдобриот пријател што можеме да го имаме во градината или овоштарникот е коприва. Го подобрува имунитетот на растенијата, од него може да се подготват природни инсектициди и ѓубрива.

  Коприва – Добар сосед

  Во близина на растенијата што ги одгледуваме делува стимулирачки и им го подобрува имунитетот, правејќи ги отпорни на разни инфекции. На тој начин доматот ќе биде поотпорен на лошо влијание.

  Делува како бариера за штетните организми. Полжавите го избегнуваат, но и бројните гасеници. Кога ќе го прекриеме родот на компирот, ќе има помалку компирова златица, бидејќи не поднесува влакната кои ги горат кога излегуваат, па се враќа на земјата.

  Ѓубриво богато со азот

  Со ферментирање на копривата се добива првокласно ѓубриво богато со азот и други корисни материи. Практично, со ова ѓубриво можеме да ги нахраниме сите видови растенија, овошје, зеленчук, лековити, украсни билки. Од зеленчукот, доматот и краставицата најдобро реагираат на растворот на ова ѓубриво. Потребни се една до две чаши раствор за да се обезбеди добар раст. Износот зависи од фазата на развој на растението. На помладите растенија им се потребни помали количини. Не претерувајте, бидејќи во спротивно ќе дојде до прекумерен развој на зелена маса. Се препорачува да се повторува наводнување еднаш неделно. Различни украсни растенија многу добро реагираат на примената на ова ѓубриво.

  Избегнувајте нанесување на мешунките како грав, грашок и боранија. Овие видови имаат нодули на нивните корени каде што се врши фиксација на азот. Во нивниот случај, примената на коприва може да предизвика прекумерна реакција, формирање на зелена маса и слаба култура. Истата реакција може да се случи кога се нанесува на бел и црвен кромид.

  agrounik

  За подготовка на растворот, 1 кг свежо собрана коприва потопете во 10 l вода и оставете ги следните 7 до 15 дена. Ферментацијата е завршена кога содржината ќе престане да пени. Растворот се разредува со вода во сооднос 1:10 при наводнување на почвата околу растенијата. Во случај да го користите како лиснато ѓубриво, односот на растворот и водата е поголем, односно 1:50. Кога се комбинираат со бел слез и гавез, натопени во вода и ферментирани, се добива одлично природно NPK ѓубриво.

  Корисен инсектицид

  Од коприва се подготвува природен инсектицид, кој се користи за контрола на бројни штетници. Одлично делува на зелените вошки, грини и некои гасеници, како и некои гнили агенси. Постојат различни начини на нејзина примена.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Најчесто се подготвува на ист начин како и ѓубривото, со натопување на свежа или сува маса во вода. Разликата е во тоа што инсектицидот се задржува најмногу 24 часа, бидејќи после тоа доаѓа до разградување на мравја киселина од запалените влакна, што има инсектицидно дејство. За да се подобри ефектот, може да се меша со пелин, конски опаш или пепел од дрво.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img