Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

25.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиПолитичари ако не крадете барем немојте да не труете

  Политичари ако не крадете барем немојте да не труете

  petel baner

  Политичари ова е апел до вас.

  На социјалните мрежи се прожири информација дека во државава е дозволено да се увезат домати со тешки метали кои веќе биле одбиени од соседните држави.

  Жално е што поради профит за пари некој си игра со здравјето на луѓето.

  Се надеваме дека надлежните ќе интервенираат и ќе ја тргнат оваа пратка од пазарите.

  Апел до политичарите кај не крадете барем немојте и да не труете.

  Објавата ја пренесуваме во целост.

  Почитувани сограѓани,

  Ви пишувам денес со сериозна загриженост што ја загрозува безбедноста на нашето снабдување со храна. Со голема тревога ве известувам за неодамнешниот инцидент со пристигнувањето на над 10 камиони со домати во Скопје од соседна Албанија. Шокантно, овие домати беа отфрлени на границите на Црна Гора и Босна поради нивните алармантни нивоа на тешки метали и пестициди.

  Целото наше население од утре ќе биде изложено на сериозна опасност со консумирање на овие опасни домати. Ова поставува сериозно прашање: Кој им дозволи на овие камиони да влезат во Македонија? Бараме одговори од одговорните органи кои ни ги загрозија животите поради нивната негрижа.

  Итно ги молиме властите да преземат итни и интензивни мерки за решавање на овој проблем и да спроведат строги инспекции за целиот увоз на храна, особено за оние од Албанија и други земји. Дојде време да се заштитиме и да бараме одговорност за нашата потрошувачка на храна.

  За сите потрошувачи, не можам доволно да ја истакнам важноста на внимателноста во вашите одлуки за купување. Внимавајте што консумирате! Далеку попаметно е да инвестирате во 1 кг локално произведени, незагадени домати од Македонија, отколку да се коцкате со вашето здравје со купување на 1,5 кг албански домати заситени со отровни хемикалии, смртоносни пестициди и штетни тешки метали.

  Ве молам, ве молам, бидете исклучително внимателни!

  Од тоа зависи вашата благосостојба и здравјето на вашите семејства. Дејствувајте сега за да се заштитите себе си и оние што ги сакате од непосредната закана што се инфилтрира во нашата понуда на храна. Заедно да го кренеме гласот и да побараме итна акција од надлежните. Раширете ја оваа порака надалеку и дозволете да застанеме обединети пред оваа тешка опасност.

  Останете безбедни и заштитете ги вашите најблиски!

  Доколку ви требаат повекје информации слободно одете на квантаски секој викенд и ќе се уверите сами.

  Ако имате прашања слободно пишете на овој емаил.

  Ние сме група на производители и при наредниот увоз без преглед од фитосанитарна инспекција и враќање на камионите со отровна храна ќе ви ги купиме доматите и краставиците и ќе ви ги донесеме пред Министерство за Економија Вие да ги јадете пред новинарите.

  Ќе направиме и тестови наместо вашите инспектори КОИ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА СЕ ПРИТИСНАТИ ДА ПУШТААТ отровни производи од шефовите затоа што од АЛБАНИЈА било СТРАТЕШКИ интерес да не се сопира увозот?!?!

  Agrobot

  Па зарем Албанците во Македонија не јадат од истите пазари???

  Значи не се работи за стратегија или политика туку за Мафија!!!

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поздрав до сите нормални!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img