Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКако се чистат полжави

  Како се чистат полжави

  Agrobot

  Како се чистат полжави а и плус рецепт како да ги подговите.

  Откако ќе ги собереш, ќе ги ставиш во мрежаста вреќичка од компири и 2,3 дена ќе ги оставиш за да исфрлат се од нив

  (во меѓувреме ги прскаш со вода).

  После тоа убаво ги миеш и ги вариш, откако ќе ги свариш ги извлекуваш од куќичката и им го отсекуваш стапалото.

  Стапалата ги ставаш во цедилка и им ставаш многу сол и почнуваш да ги стискаш за да им излезе лигата, ги миеш и почнуваш со спремање.

  Доколку имаш повеќе можеш да ги замрзнеш или пак да ги конзервираш.


  Најбитен е начинот на подготовка:


  Ги пржиш во тава со зејтин и вински оцет,( оцетот се става за да го убие оној мирис на земја или трева а притоа прави еден убав сос нешто сличен на балсамико.

  Штом испари оцетот им додаваш путер и многу малку бело вино, вегета и лук, пржиш 2,3 минути додаваш и црвен пипер и него го пржиш уште 2,3 минути, ги тргаш од оган и им ставаш сецкан магдонос и БОН АПЕТИТ.

  petel baner


  Напомена:полжеви се собираат до Ѓурѓовден

  Рецептот за припрема и чистење на полжавите во коментар на пост во групата ни ја испрати Vlatko Simonovski

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бидејќи советот е одличен еве го споделуваме со сите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img