Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро советиДури и замрзнатата храна има рок на траење

  Дури и замрзнатата храна има рок на траење

  petel baner

  Замрзнатата храна има рок на траење, а доколку се чува правилно може да биде совршено вкусна од еден месец до најмногу една година, велат експертите.

  Agrobot

  Првите показатели дека треба да се фрли се лошиот изглед и бојата. Во случај на црвено месо, тоа треба да се направи доколку ја изгубило црвената боја и станало сиво или кафено, пишува порталот „Пословни“.

  Зеленчукот кој е предолго во замрзнувач ќе биде блед, додека пилешкото месо, на пример, обично не ја менува бојата ако е предолго замрзнато и може да побелее само во некои случаи. Јасен знак дека ова месо треба да се фрли е изгледот на коските, кои стануваат екстремно темни ако е предолго замрзнато.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Овошјето ќе потемни или ќе стане кафеаво ако е предолго во замрзнувач, а може да изгледа и збрчкано поради дехидрација.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img