Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиМечка спасена од примка

  Мечка спасена од примка

  petel baner

  Мечка спасена од примка во Брајчино.

  Пред два дена, во близина на манастирот „св. Петка“, во подножјето на Пелистер, туристи забележале и пријавиле фатена мечка во стапица.

  На профилот на Националниот парк Пелистер беше објавено дека веднаш биле активирани ветеринарни екипи и планински спасувачи, кои им помогнале на мечката.

  “Веднаш биле повикани ветеринарите Перо Стојчевски и Александар Алексов од Битола и Ресен, и планинскиот спасувач Петар Нолев. Тие пристигнаа на местото со пушка за успивање и соодветна анестезија и успешно ја успокоија мечката. Ја третираа за раните, ѝ ставија ушна маркица и потоа беше пуштена на слобода во природата”, објавија од Националниот парк.

  Ветеринарниот доктор Перо Стојчевски од Ресен има искуство со спасување на мечки и ова беше вториот пат што го изведува таков постапок.

  agrounik

  Национален парк Пелилстер

  Погледнете го видеото од спасувањето на мечката

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Мечка ослободена од примка

  Мечка спасена од примка

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img