Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиОтровни домати и краставици - драмата продолжува ...

  Отровни домати и краставици – драмата продолжува …

  petel baner

  Отровни домати и краставици во Македононија дали е направен увоз на небезбедна храна или не сега за сега само господ знае.

  Приказната околу загаденото овошје и зелнчук продолжува. Борбата ја почнаа граѓаните на социјалните мрежи а сега почнуваат да се препукуваат и партиите.

  Дали некој нешто ќе превземе за во иднина да нема вакви случаи. Се надеваме дека надлежните органи во Макеоднија конечно ќе почнат нешто да работат.

  Во продолжение ви го презентираме и фејсбук профилот на Цветан Трипуновски.

  МЗШВ и Љупчо Николовски наместо да се грижат за тоа каква храна јадат граѓаните, дозволуваат увоз на зеленчук со поголемо ниво на пестициди од дозволеното.

  Откако го урнисаа македонското земјоделство и го направија увозно зависно, почнаа да увезуваат отровен зеленчук од соседството.

  До мене стигнаа документи од анализи на Државната фитосанитарна лабораторија при увоз на зеленчук во Македонија од Албанија, од кои се гледа присуство на пестициди повеќе од дозволеното.

  Ова се документи од МЗШВ, од државната фитосанитарна лабораторија, со документ и печат на институцијата заведени со број 10802-409/2 и 10802-372/2, од кои јасно се гледа дека Државната фитосанитарна лабораторија направила анализа на увезена крставица и домат за утврдување на присуство на пестициди. Наодот од анализата утврдува присуство на пестициди над дозволената граница.

  Отровни домати и краставици

  ЈО мора веднаш да реагира. Немаме време за комисии, работни тела и инспекции, потребни се итни мерки, брзи истраги и одговорност.

  Овој штетен зеленчук може да завршил на пазарите во Скопје, Тетово, Кавадарци, Гостивар, Штип, Велес, буквално низ целата територија на Република Македонија.

  Колку треба да биде профитот на некој поединец за да се дозволи труење на сопствените граѓани од страна на власта?

  Потребна е целосна ревизија и заострување на мерките при увоз на храна. Будно ја следиме ситуацијата, и порачуваме дека одговорност за ова ќе има.

  agrounik

  Доколку ЈО го премолчи и ова, тогаш идната влада на ВМРО-ДПМНЕ уште во првиот ден од преземањето на власта ќе отвори постапка и ќе изврши истрага кој и зошто допуштил македонските граѓани да консумираат небезбедна храна.

  Отровни домати и краставици

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Превземено ФБ профилот на Цветан Трипуновски

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img