Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ВестиИсплата на субвенции

  Исплата на субвенции

  petel baner

  Исплата на субвенции – Денеска АФПЗРР ја реализираше исплатата за над 1000 полјоделци кои своето производство на пченица, ‘рж, јачмен, овес и сончоглед го предале во домашни преработувачки капацитети.

  Истовремено овие корисници оствариле принос над предвидениот просек односно:

  4000 кг / ха за пченица

  3000 кг / ха за јачмен, овес и ‘рж

  1500 кг / ха за сончоглед

  agrounik

  Вкупната поддршка изнесува 66.5 милиони денари, а висината на поддршката е 5760 денари / хектар

  Со финансиската поддршка од 232.2 милиони денари се опфатени 8.435 корисници.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Исплата на субвенции

  Во следниот период ќе биде реализирана и финансиската поддршка за предадени житни и индустриски култури во домашни преработувачки капацитети како и исплатата за произведени и предадени овошни и градинарски култури. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img