Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро советиКога треба да се бере лукот

  Кога треба да се бере лукот

  petel baner

  Кога треба да се бере лукот?

  Лукот се вади од земјата во фаза на масовно таложење на надземната маса. 

  Не се препорачува да се чека целосно да се исуши надземната маса. 

  Покрај тоа што тогаш е тешко да се извлечат и собираат главиците од лукот, во случај на дождлив период може да дојде до ретровегетација. 

  Самото извлекување на лукот може да се одвива рачно или механички.

  Есенскиот лук е подготвен за берба во првата половина на јули, а пролетниот на крајот на јули. 

  По екстракција, лукот се суши на самата парцела се разбира доколку дозволуваат временските услови, или на провев место, по што се чисти, отстранувајќи ги сувите лисја 1,5-2 см над главицата и отстранувајќи ги сувите корени.

  Предвремена, како и премногу доцна берба, може негативно да влијае на приносите, а кога главицата се развива под земја, се поставува прашањето како да се одреди тоа вистинско време за берба.

  За разлика од  својот роднина, во семејството лукарици кромидот, лукот созрева додека неговите лисја се делумно зелени.

  Треба ли лукот да се измие откако ќе се извади од земјата?

  agrounik

  Никогаш не мијте го лук или не отстранувајте  ја обвивката на главицата.

  Измиениот лук акумулира дополнителна влага, што може да доведе до габични заболувања.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Никогаш не чувајте го лукот во фрижидер. Светлината и влагата се нејзините најголеми непријатели, а лукот оставен во фрижидер ќе мувлоса, а наскоро ќе из’рти.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img