Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиСубвенции за градинарите

  Субвенции за градинарите

  petel baner

  Субвенции за градинарите легнаа на сметките на Земјоделците кој земал со здравје да си ги троши.

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска ја реализираше исплатата од близу 224.4 милиони денари на 3.821 корисник за дополнителни директни плаќања од подмерка 1.4 за градинарските култури предадени во преработувачките капацитети.

  agrounik

  Корисници на оваа подмерка се земјоделските стопанства кои имаат засадени површини со градинарски култури и се корисници на подмерка 1.4 на оваа уредба, оствареното производство да е предадено во преработувачки капацитети за зеленчук директно или преку еден регистриран откупувач во период од 26 декември 2021 година до 25 декември 2022 година, вклучително и производените градинарски култури за потребите на сопствениот преработувачки капацитет, запишани во Регистарот на откупувачи на земјоделските производи.

  Субвенции за градинарите

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Висината на директните плаќања изнесува 3 денари по килограм за сите градинарски култури.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img