Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиГермански град забрани месо во градинките и основните училишта

  Германски град забрани месо во градинките и основните училишта

  petel baner

  Германски град забрани месо во градинките и основните училишта!
  ОД 11 СЕПТЕМВРИ децата во градинките и основните училишта во Фрајбург, Германија повеќе нема да јадат шпагети болоњезе, стек и каривурст.

  Наместо тоа, секој ќе добие исклучиво веганска храна.


  Одлуката за забрана на месото во градинките и училиштата ја донесе локалниот совет на Фрајбург во октомври минатата година.

  Мнозинството политичари од Зелената левица гласаа за забрана на месото бидејќи, како што открија, диетата без месо е поздрава. Децата сега мора да се прилагодат на новиот начин на исхрана, бидејќи градинките и основните училишта имаат само стандардно вегетаријанско мени.


  Според локалните медиуми, одлуката предизвика бројни критики од родителите кои се прашуваат колку е добра диета без месо за растење и развој на децата.


  Дали е безбедно да се одгледува дете како веган или вегетаријанец?


  Експертите велат дека е важно родителите да препознаат дека децата имаат различни нутритивни потреби од возрасните. Децата вегетаријанци и вегани понекогаш имаат пониски нивоа на витамин Б12 (кој ги одржува здрави крвта и нервните клетки на една личност), калциум (кој гради и одржува силни коски), витамин Д (кој му помага на телото да апсорбира калциум), железо (кој го прави хемоглобинот и миоглобин) и цинк (кој го поддржува имунолошкиот систем и му е потребен на телото за производство на протеини и ДНК).

  agrounik


  Сепак, ниту една од овие хранливи материи не е специфична за месото или животинските производи. Витаминот Б12 може да се најде во јајцата, млечните производи и производите збогатени со витамин Б12, како што се млекото од соја или хранливиот квасец. Калциумот и железото може да се најдат во гравот. Витаминот Д може да се најде во јајцата и храната збогатена со витамин Д (вклучувајќи житарки, сок од портокал и млеко од соја). Цинкот се наоѓа во тофу, мешунките и јаткастите плодови.

  Германски град забрани месо во градинките и основните училишта. За ова пишува и магазинот Fenix.de

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Што мислите вие дали е ова добро или не за развојот на децата?

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK


  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img