Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиТоп 10 најголеми производители на трактори и земјоделски машини во 2023 година

  Топ 10 најголеми производители на трактори и земјоделски машини во 2023 година

  Agrobot

  Топ 10 најголеми производители на трактори и земјоделски машини во 2023 година

  Индустријата за земјоделски машини е витален дел од глобалната економија, обезбедувајќи опрема потребна за производство на храна за растечката популација. Во индустријата доминираат неколку големи играчи, секој со долга историја и глобален досег.

  Еве ги топ 10-те најголеми производители на трактори и земјоделски машини во 2023 година:

  1. John Deere
  John Deere

  Џон Дир е најголемиот светски производител на земјоделски машини, со приход од над 35 милијарди долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Молин, Илиноис и работи од 1837 година. Џон Дир е познат по своите висококвалитетни трактори, комбајни, приклучни елементи и друга земјоделска опрема.

  1. CNH Industrial
  CNH Industrial

  CNH Industrial е вториот по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 23 милијарди американски долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Лондон, Англија и работи од 1919 година. CNH Industrial е позната по својот Case IH и New Holland марки на трактори и земјоделски машини.

  1. Kubota
  Kubota

  Кубота е трет по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 17 милијарди американски долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Осака, Јапонија, а работи од 1890 година. Кубота е позната по своите компактни трактори и градежна опрема.

  1. AGCO Corporation
  AGCO Corporation

  AGCO Corporation е четврти по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 10 милијарди американски долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Дулут, Џорџија и работи од 1990 година. AGCO Corporation е позната по своите брендови Massey Ferguson и Challenger на трактори и земјоделска механизација.

  1. Mahindra & Mahindra
  Mahindra & Mahindra

  Махиндра и Махиндра е петти по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 8 долари долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Мумбаи, Индија и работи од 1945 година. Махиндра е позната по производство на трактори и разни други земјоделски машини.

  1. CLAAS
  CLAAS

  CLAAS е шестиот по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 5 милијарди американски долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Харсевинкел, Германија и работи од 1913 година. CLAAS е познат по своите висококвалитетни комбајни и комбајни за сточна храна .

  1. Same Deutz-Fahr
  Same Deutz-Fahr

  Same Deutz-Fahr е седмиот по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 3,5 милијарди долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Тревиљо, Италија и работи од 1927 година. Same Deutz-Fahr е познат по својот Deutz -Марките на трактори и земјоделски машини Fahr и Lamborghini.

  1. Lovol Heavy Industry
  Lovol Heavy Industry

  Lovol Heavy Industry е осмиот најголем производител на земјоделски машини, со приход од над 3 милијарди долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Веифанг, Кина и работи од 1998 година. Lovol Heavy Industry е позната по своите достапни трактори и градежна опрема.

  1. SDF Group
  SDF Group

  SDF Group е деветти по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 2,5 милијарди американски долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Тревиљо, Италија и работи од 1919 година. SDF Group е позната по својот Same, Deutz-Fahr , марки на трактори и земјоделски машини Lamborghini и Hürlimann.

  petel baner
  1. Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co., Ltd.
  Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co., Ltd.

  Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co., Ltd. е десетти по големина производител на земјоделски машини, со приход од над 2,2 милијарди долари во 2022 година. Седиштето на компанијата е во Чангша, Кина и работи од 1992 година. Zoomlion Heavy Индустријата е позната по градежната опрема и земјоделските машини.

  Сите овие компании се лидери во индустријата за земјоделски машини и играат витална улога во исхраната на светската популација.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тие постојано иновираат и развиваат нови технологии за подобрување на ефикасноста и продуктивноста на земјоделството.

  За повеќе корисни стории посетете ја веб страната www.zemjodelie.mk , како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img