Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Thursday, February 29, 2024

More
  домаАгро ВестиСвињарството во проблеми

  Свињарството во проблеми

  Agrobot

  Свињарството во проблеми – Во првите три квартали од 2023 година, во земјите-членки на ЕУ беа заклани 165,5 милиони свињи. Тоа е за 14,6 милиони парчиња или за 8,2 отсто помалку од истиот период лани.


  Производството на свинско месо во Европската унија продолжува да опаѓа, а капацитетите на кланиците не се целосно искористени. Според податоците на Заводот за статистика на Европската унија, Евростат, во првите три квартали од 2023 година, заклани се осум отсто помалку свињи во однос на истиот период минатата година, во износ од 11,9 милиони тони.

  Најниско ниво во последните 10 години?
  Падот на понудата на заклани животни беше најголем во Данска, но за прв пат производството падна и во Шпанија.

  Постојните капацитети за колење во Европската унија не можат целосно да се искористат бидејќи нема животни за колење, според Фармер. Во 2023 година, се чини дека ова производство ќе падне на најниското ниво во повеќе од една деценија и е намалено над 10 проценти од петгодишниот просек. Најновата прогноза на Европската комисија е дека овој сектор годинава ќе ја заврши со дефицит од 6,6 отсто.
  Во првите три квартали од 2023 година, во земјите-членки на ЕУ беа заклани 165,5 милиони свињи. Тоа е за 14,6 милиони парчиња или за 8,2 отсто помалку од истиот период лани. Производството на свинско месо се намали за 7,7 отсто и веројатно ќе падне под нивото од 21 милион тони последен пат забележано во 2009 година.

  Помал пад имаа источноевропските земји


  Ниту една од 27-те земји-членки не произведе повеќе свинско месо оваа година отколку во 2022 година. Според прелиминарните податоци, падот е најмал во некои источноевропски земји и се движеше од три до четири проценти во земји како Романија, Унгарија и Полска.

  petel baner

  Во Шпанија за прв пат по долго време се заклани помалку свињи, вкупно 39 милиони парчиња, што е 7,2 проценти помалку отколку во првите три квартали од минатата година. Производството се намали за 4,6 отсто поради високите цени на производителите и падот на трошоците за храна. Данска забележа пад од 20 отсто, а Холандија 15 отсто.

  Свињарството во проблеми


  Француската агенција за земјоделска статистика Agreste објави дека во август се заклани 1,716 милиони свињи, што е намалување за 4,3 отсто и 7,9 отсто под петгодишниот просек за месецот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Намалена е и потрошувачката на ова месо во Франција, нешто повеќе од три отсто. Во јули 2023 година, оваа земја увезла 7,1 отсто помалку свинско и свински производи, вкупно 49 милиони тони. Извозот е намален за 9,1 отсто.

  Придружете се на нашата заедница на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img