Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиКако да изберете квалитетни работни чизми ?

  Како да изберете квалитетни работни чизми ?

  Agrobot

  Како да изберете квалитетни работни чизми ? – Чизмите се важен дел од опремата на работникот и важно е да посветите доволно внимание на нивниот избор за да обезбедите соодветна заштита и удобност при извршување на различни работи.

  Бидејќи овие ставки се многу важни кога станува збор за работните обувки, со адекватен избор на чизми, ќе спречите многу проблеми кои можат да ви пречат во работата, да доведат до повреди или да ја намалат ефикасноста.

  Затоа подолу ви пренесуваме неколку совети како да ги изберете најдобрите работни чизми.

  Што е важно да знаете кога станува збор за работните чизми?

  Постојат неколку критериуми кои одредуваат дали работните чизми ќе ви овозможат да бидете побезбедни и поефикасни или да ви ја отежнат работата.

  Заштитата е на прво место.

  Главната цел на работните чизми е да ве заштитат од потенцијални ризици.

  Во зависност од видот на активноста со која се занимавате, чизмите треба да ги исполнуваат соодветните стандарди – за да можете да најдете модели со посебен нелизгачки ѓон, модели прилагодени за движење на нерамен терен, модели кои имаат заштита на предниот дел на стапало или соодветни арматури на одредени места.

  Покрај физичките и механичките оштетувања, односно повредите од кои работните чизми ги штитат стапалата, треба да обезбедат и соодветна заштита од влага и студ, за да може работниот процес да се одвива непречено.

  Важно е да изберете удобни работни чизми

  Иако нивната примарна функција е заштита, кога станува збор за секоја работна обувка, вклучувајќи ги и чизмите, важен фактор е и удобноста.

  Имајте на ум дека во овие чевли ќе поминете барем неколку часа. Затоа е важно големината да ви одговара, ништо да не ви го стега стапалото и да имате доволно простор за вистинските чорапи.

  Освен адекватна форма, многу се важни материјалите од кои се направени чизмите – важно е да не се премногу крути, да дозволуваат чизмата да се прилагоди на вашето стапало, но и да се доволно цврсти за да обезбедат соодветна заштита. .

  Поставата изработена од памук или друг сличен материјал ќе обезбеди пријатна средина за вашите стапала и ќе обезбеди дополнителна удобност. Некои од другите материјали кои се користат во производството на работните чизми се гумата, гумата и латексот, поради издржливоста и отпорноста на влага, кои се исто така многу важни критериуми при изборот на адекватни обувки за работа.

  Покрај соодветните материјали и обликот на чизмите, внимавајте на тоа дека лесно се облекуваат и вадат, особено ако ги користите за работа на терен или двор, па лесно ќе се извалкаат.

  Побарајте ѓон што ги исполнува сите критериуми

  Нелизгачки ѓон, специјално прилагодени на одредени површини, се задолжителен елемент на работните чизми. Потребно е ѓонот да има соодветни карактеристики кои ќе ја обезбедат потребната стабилност, заштита од влага, студ и други атмосферски услови.

  Според видот на работата за која се наменети чизмите, видот и карактеристиките на ѓонот може да варираат, па затоа е важно секогаш да одредувате за која работа ви се потребни чизмите и кои се најважните критериуми, освен удобноста, треба да исполнат.

  Работните чизми, во зависност од нивните карактеристики, можат да се користат за земјоделски работи, работа во двор и градина, но и одредени индустрии за кои е наменето стапалата и нозете да се заштитат со користење на соодветни чизми.

  Важно е гумените работни чизми да бидат водоотпорни, да имаат нелизгачки ѓон, да бидат удобни и да овозможат лесно движење при вршење земјоделски и сродни работи.

  Освен што ги штитат стапалата, овие чизми се идеални и за заштита на секојдневните обувки при работа во двор, градина или поле.

  Лесни се за одржување, па можете лесно да ги измиете и да ги оставите подготвени за следната употреба.

  Квалитетните работни чизми ќе ви ја олеснат работата
  Посебен пар обувки што ќе ги користите кога работите надвор, на кал, дожд или слични услови не само што е практичен избор, туку може и да ви ја олесни работата.

  Изборот на вистинските обувки за различни активности ќе обезбеди максимална удобност и заштита од временските услови, што е особено важно за работните чизми и чизмите за лов.

  Одлучете се за висококвалитетни и отпорни материјали кои ви ја обезбедуваат потребната удобност, но не ве ограничуваат.

  Имајте на ум дека издржливиот ѓон, отпорноста на влага и лесното одржување се меѓу императивите кога станува збор за работните чизми.

  petel baner

  Доколку барате практични, удобни и едноставни обувки кои лесно ќе ги комбинирате во различни прилики, истражете ги моделите кои ќе ги задоволат сите горенаведени критериуми.

  Официјален застапник за брендот Тигар од Пирот во Македонија www.tigar.mk овде ќе ги најдете сите модели на чизми и гумени обувки по магацински цени.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Разгледајте ги моделите и цените и порачајте си го вашиот омилен модел по карго.

  Придружете се на нашата заедница на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img