Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

15.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро совети10 совети за работа со пластеници во зима

  10 совети за работа со пластеници во зима

  Agrobot

  10 совети за работа со пластеници во зима – Отворете ја и затворете ја стаклена градина на време, внимавајте на кондензација, проветрувајте секој ден без разлика на температурата надвор, внимавајте на сонцето кога пластеникот е затворен …


  Оние кои посеале млад кромид, спанаќ или зелена салата во пластеник често се во дилема кога да ја отворат стаклена градина – кога е облачно, сончево или врнежливо? Повелете 10 златни правила за одржување на производството во зимскиот период.

  Денот е пократок и има малку или воопшто нема сонце.

  petel baner

  Кондензацијата ја има постојано, што и да отвориш и кога, се создаваат капки кои во секој дел од денот капнуваат на растенијата од најлонот и секој има проблем со тоа.

  Марулата и спанаќот не поднесуваат вода на листовите, особено ако се работи за густо садење.

  Доволни се неколку капки и сонце за 10 минути и листовите на овие култури веќе пожолтени, а создадовме идеални услови за развој на лошо влијание, што предизвикува речиси целосна штета на овие растенија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk


  Без разлика за каков пластеник се работи со двојна или единечна фолија, без разлика дали има странична вентилација или не, правилата и советите за секоја се исти:

  • Отворете ја стаклена градина секој ден без разлика на надворешната температура,
  • Оставете го отворен најмалку еден час дневно,
  • Ако сонцето излезе, овој период се продолжува до зајдисонце,
  • Што и да сте засадиле, стаклена градина мора да се вентилира,
  • Доколку имате т.н отворот над, држете го отворен за вас цело време од 10 до 16 часот,
  • Утринското сонце претркајте го со навремено отворање на страните, покривот или вратата на стаклена градина,
  • Истрошениот филм влијае на формирање на голема кондензација и влага,
  • Следете ја густината на садење и сеење во овој период,
  • Намалете го наводнувањето на минимум бидејќи тоа се растенија на кои не им треба многу вода.
  • Мора да ја отстранувате акрилната фолија на дневна основа.

  Придружете се на нашата заедница на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img