Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

15.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро ВестиСрбин произведе вегански мед

  Србин произведе вегански мед

  Agrobot

  Србин произведе вегански мед. – Србин го шокираше светот со вегански мед кој не го произведуваат пчели.

  Медот кој се прави без пчели предизвика гнев и остри протести кај пчеларите. Тоа не е мед, туку веганска леплива замена измислена од научниците. Еден член на онлајн форумот Beesource коментира:

  • Не знам ни од каде да почнам, не треба да им се дозволи да го нарекуваат мед поради една работа, мислам дека сите нивни причини за измислување се сосема бесмислени.

  Друг лут корисник додаде:

  • Важно е да се слуша и луѓето да знаат дека единствениот безбеден мед доаѓа од пчеларите кои чуваат пчели – рече тој.

  Пчеларската заедница е вознемирена откако американската компанија за храна MeliBio го создаде Ohnei, растителна верзија на природен мед.

  Компанијата вели дека нејзиниот изум ја намалува заканата и загриженоста за падот на пчелите кои се во голема мера зависни од пчеларите.

  Во оваа компанија нагласија дека дивите пчели опрашуваат 80 проценти од цвеќињата, но медоносните пчели опрашуваат само мал дел од растенијата.

  Експертите во MeliBio велат дека Ohnei ги обезбедува истите вкусови и здравствени придобивки како пчелниот мед без никаква штета за животната средина.

  Научниците всушност ја рекреирале ферментацијата на нектар што се одвива во стомакот на пчелите. Потоа го измешале со гликозен сируп и фруктоза, кои сочинуваат 70 отсто од медот, за да дојдат до производ со ист молекуларен состав како медот.

  Шефот на MeliBio, Дарко Мандиќ, тврди дека медот се произведува на ист начин како и пчелите.

  • Решивме да произведуваме мед исто како што го прават пчелите, но да го отстраниме од синџирот на снабдување за да можеме да им помогнеме на дивите пчели да напредуваат – рече тој.

  Инаку, MeliBio е американска компанија за храна основана во 2020 година во Калифорнија од Дарко Мандиќ и Арон Шалер.

  Компанијата користи наука за растенијата и прецизна ферментација за да произведе (вид) мед без потреба од пчели. Сепак, американската Администрација за храна и лекови (ФДА) рече дека овој производ всушност не може да се нарече мед.

  petel baner

  Како што успеавме да откриеме меѓу информациите на Дарко Мандиќ на Линкедин, тој е роден во Србија, поточно во Стара Пазова, каде што завршил средно економско училиште, како и факултет ФЕФА во Белград.

  Производот на неговата компанија MeliBio е прогласен за најдобар изум во 2021 година од познатиот Time (TIME).

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Што мислите вие пчлари за овој производ?

  Во ЕУ се увезува лажен мед

  Мелибио Дарко Мандиќ

  Придружете се на нашата заедница на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img