Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро Вести1000 ТОНИ ВЕШТАЧКО ЃУБРИВО ЗАВРШИЈА ВО ДУНАВ

  1000 ТОНИ ВЕШТАЧКО ЃУБРИВО ЗАВРШИЈА ВО ДУНАВ

  Agrobot

  1000 ТОНИ ВЕШТАЧКО ЃУБРИВО ЗАВРШИЈА ВО ДУНАВ – Во прекин е патниот сообраќај преку мостот меѓу Илок и Бачка Паланка.

  Бродот кој пловел од Австрија кон Смедерево удрил во столб од мостот на Дунав на граничниот премин Илок-Бачка Паланка и притоа потонала баржата на која било натоварено вештачкото ѓубриво што го превезувал што претставува закана од еколошка катастрофа.

  Германски товарен брод кој превезувал околу 1000 тони вештачко ѓубриво ноќеска удрил во стоб од мостот на дунав меѓу Илок и Бачка Паланка и поголем дел од товарот завршил во реката.

  Сите шест членови на екипажот на германскиот брод Антонија се неповредени.

  petel baner

  Од ПУ на Вуковар-Срем известија дека граничниот премин Илок-Бачка Паланка е затворен до дополнително известување, па апелираат до граѓаните кои имаат намера да ја преминат државната граница на Хрватска кон Србија да користат алтернативни гранични премини.

  Како што соопшти градоначалничката на Илока, Марина Будимир, несреќата се случила околу 01 часот и 55 минути кога германски товарен брод кој превезувал товар во шлеп удрил во столб на мостот, при што бил оштетен мостот, а потонал еден шлеп со 1.000 тони вештачко ѓубриво.
  Кога бродот удрил во мостот кај Бачка Паланка, дошло до пробивање на трупот на погонот „ЛОЛА 5“ кој потонал – рече Петровиќ и додаде дека бродот и погонувачите биле натоварени со вештачко ѓубриво.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Градоначалничката на Илока, Марина Будимир, за хрватските медиуми најави дека сообраќајот преку мостот ќе биде во прекин додека не се утврди степенот на оштетување и стабилноста на мостот.
  Истрагата е во тек, вели тој, ја спроведуваат надлежните служби на Србија, а сите надлежни служби на Хрватска се навремено информирани.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img