Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЛепче со паричка за Бадник или за Василица?

  Лепче со паричка за Бадник или за Василица?

  Agrobot

  Лепче со паричка за Бадник или за Василица? – Традиционално, во Македонија, семејствата се собираат за вечера на Бадник.

  Се подготвува богата трпеза исклучително со посна храна: питулици, сарма, грав, компир, риба, зелник, овошје и друго, со цел обезбедување на богат род во земјоделските култури во иднината.

  Во секоја куќа се меси кравајче, пита или погача во која се става пара. Сите присутни во својот дел од кравајчето ја бараат парата, а тој кој ќе ја најде се смета за најсреќниот во иднината.

  Во некои делови од земјата, обичајот со кршење на лепче со паричка се извршува на Василица.

  Некои црковни преставници се согласуваат дека за Бадник треба да си дома. Но, други велат дека лепчето со паричката треба да се чува за Василица.

  petel baner

  Обичајот на Бадник да седнеме на маса и кршиме лепче со паричка не е црковен, туку фолклорен обичај.

  Лепче со паричка за Бадник или за Василица?

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сепак, луѓето им останува на избор дали лепчето со паричка ќе го имаат на Бадник или на Василица.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img