Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиГерманските земјоделци не се откажуваат.

  Германските земјоделци не се откажуваат.

  Agrobot

  Германските земјоделци не се откажуваат – Тензично ќе биде денеска во Котбус, каде земјоделците со трактори го пречекуваат канцеларот Олаф Шолц.

  Масовните протести на германските земјоделци влегоа во четвртиот ден, а треба да траат до среда, 17 јануари, кога се очекува кулминација со собир во Берлин.

  Илјадници трактори ги окупираа патиштата и автопатиштата, а во Дизелдорф вчера и седиштето на партијата Зелени, која ја сметаат за најодговорна. Денеска ќе биде особено тензично на истокот од земјата, во Котбус. Бранденбуршката асоцијација на фармери планира да присуствува на отворањето на новите железнички работи, каде се очекува канцеларот Олаф Шолц .

  Особено револтирани младите земјоделци

  Како што пишуваат германските медиуми, веќе не се работи само за мерки за штедење и укинување на субвенциите за дизелот и данокот за регистрација на моторни возила. Имено, земјоделците, особено младите, се револтирани бидејќи сметаат дека земјоделската политика во последните 30 години, која ја креираа Владата и властите на ЕУ, е неефикасна .

  Ваквата политика, според нивното мислење, ќе доведе до уништување на традиционалниот модел на земјоделство и илјадници фарми во Европа.

  На интернет кружи видео создадено од синдикатот на млади земјоделци Јунге АбЛ во кое ја повикуваат владата дека не ги штити интересите на оние кои ја изградија сегашната позиција на Германија и се основата на успехот на германската економија. Тие се лути затоа што не сакаат да бидат зависни од даночни олеснувања и субвенции, туку да можат да живеат од сопственото производство.

  Кој друг ги поддржува протестите?

  Протестите се поддржани од мелничари, пекари, но и други занаетчии и мали претприемачи кои сметаат дека ваквата политика ги уништува достигнувањата на многу генерации, етосот и вредноста на работата, ги ограничува со бесмислени регулативи и ги лишува од духот на претприемништвото. .

  Поддршката ја имаат и министерот за земјоделство Џем Оздемир, која ја доживуваат како само декларативна. Сметаат дека тој не зазел јасен став и продолжуваат да бараат укинување на т.н семафорски коалиции.

  Граѓаните се и претежно со земјоделците, 45 отсто од нив се изјасниле дека ги сметаат постапките за целосно оправдани, пренесува Аграхете . Други 27 проценти сметаат дека протестите се донекаде оправдани.

  Многу медиуми, не само во Германија, туку и низ Европа, пишуваат дека овој протест се обидуваат да го искористат и радикалните политички групи , нарекувајќи ги екстремисти.

  Но, синдикатот на земјоделците се оградува од ваквите влијанија и можни сојузи.

  Претседателот Јоаким Руквид се противи на нивното учество во протестите. „ Не сакаме десничарски и други радикални групи кои сакаат да ја соборат владата за време на нашите демонстрации. Ние сме демократи “ .

  Инциденти и празни полици
  Иако протестот е добро организиран, тој не поминува без инциденти. Во средата, пишува Билд , 20-годишен фармер во Боблинген во близина на Штутгарт нападнал полицаец со трактор. Таа се упати кон собраниската зграда, но тој дел беше затворен за демонстрантите. Полицаецот ја предупредил, но таа не го послушала, напротив, го турнала тракторот неколку метри, а застанала дури кога на патот и се испречило полициско возило. Девојчето е уапсено , но полицаецот не е повреден.

  Инцидентот со несреќен, фатален исход се случил на автопатот А66, североисточно од Франкфурт. Возачот на камионот налетал на сообраќаен метеж и починал на местото на несреќата.

  petel baner

  Покрај тоа, има проблеми со испораката на стоки до продавниците, поради што полиците на некои супермаркети се празни, пишува Карлсруе инсајдер .

  Наводно, земјоделците ги блокирале пристапните патишта до главниот магацин од кој се снабдуваат многу продавници низ Берлин. Но, Здружението на фармери од Бранденбург се огради од овој инцидент со образложение дека станува збор за спонтан чин на индивидуална фарма и дека здружението официјално не го поддржува.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Од здружението на трговци велат дека се многу загрижени поради се поголемиот број на некоординирани блокади. Тие повикуваат на доследна акција на здруженијата на земјоделците и полицијата.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img