Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро советиЛовор садење

  Ловор садење

  Agrobot

  Ловор садење – на отворено и во контејнери
  Најголем непријател на ловорот е застоена вода, затоа изберете сончеви локации со добро исцедена почва.
  Високо ценет во гастрономијата и народната медицина, ловорот ( Laurus nobilis ) нè освојува со својот уникатен мирис.

  Овој медитерански, ароматичен вид може да се одгледува на отворено, како и во контејнери.

  Во областите каде што расте на отворено, формира жива ограда кои се издвојуваат по нивната густина и зеленило во текот на целата година. Вакви садници ловор најчесто се забележуваат во Италија.

  Ловорот има својство да апсорбира штетни материи.

  Цвета во текот на пролетта, а се одликува со својата долговечност.

  Сака сончеви места.
  Потребна е многу светлина за неговиот раст , затоа изберете сончеви места за садење. Добро расте и во делумна сенка, под услов да е заштитен од ветер.

  Изберете место каде што поголемиот дел од денот ќе биде изложен и ќе добивате директна сончева светлина.

  Исто така, изберете локации каде што почвата има поволни својства вода-воздух.

  Не толерира тешки, влажни почви. Најдобро е да ги засадите на исцедена површина, каде што нема застоена вода, особено во зоната на коренот.

  Застоената вода е најголемиот непријател на овој вид, бидејќи во такви услови гниењето на коренот е неизбежно.

  Онаму каде што има висока влажност на воздухот во пролетниот период, може да очекуваме зараза од саѓината габа.
  Чувствителен на мраз
  Чувствителен е и на студ, особено на мраз.

  Затоа мора да се чува внатре во зима во континенталните области.

  Може да издржи до -10ºC, но ако е изложен на температури под 0ºC подолг временски период, замрзнува и се суши.

  Најдобро е да се купи и да се засади расад.

  Обрнете посебно внимание на наводнувањето, не претерувајте.

  petel baner

  Ако на растенијата се појави пожолтување на листовите , тоа е знак дека му недостасуваат хранливи материи во подлогата во која расте.

  Ловор садење

  Ако го засадите во саксија, треба да се пресадува во поголем сад на секои две до три години.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кога сакаме жива ограда, тогаш садниците ги засадуваме на растојание од 2 m.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img