Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаАгро ВестиГрчките земјоделици излегоа на протест

  Грчките земјоделици излегоа на протест

  petel baner

  Грчките земјоделици излегоа на протест – Последните денови беа најавувани и еве почна да се одржуваат протести на грчките земјоделци кои со своите трактори, поставија блокади во близина на градовите Лариса и Кардица во централна Грција.

  Тензичен момент се случи кога обидоа да стигнат до автопатот, каде што беа спречени од полицијата.

  Основните барања на земјоделците вклучуваат надоместоци поради намаленото производство предизвикано од непогоди и болести. Сепак, нивните претензии не завршуваат тука. Тие исто така бараат изградба на инфраструктурни проекти кои ќе ги заштитат од временските неприлики, како и намалување на трошоците за производство.

  Претседателот на Федерацијата на земјоделски здруженија од Лариса, Ризос Марудас, во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА, истакна дека денешниот протест има за цел да ги истакне проблемите на земјоделците.

  Тој изрази недоволство поради отсуството на конкретни одговори од надлежното Министерство и отворено го остави влезот за продолжување со протестите и поставување на блокади на автопатите во иднина.

  agrounik

  Според Марудас, земјоделците се подложени на големи предизвици кои произлегуваат од природните неприлики и епидемиите. Нивните барања се не само за нив, туку и за општеството како целосно и изрази надеж дека властите ќе имаат слух за нивните проблеми.

  Очекувањата се високи, а ситуацијата на терен продолжува да биде напната. Сега се на ред на властите да одговорат и пронајдат решение за поддршка на грчките земјоделци.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ќе ги следиме сите информации за најновите развој со протестите на земјоделците кај нашиот јужен сосед.

  Грчките земјоделици излегоа на протест

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img