Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМотиката ги топи мастите и ги затегнува мускулите

  Мотиката ги топи мастите и ги затегнува мускулите

  petel baner

  Мотиката ги топи мастите и ги затегнува мускулите Сезоната на работа во градината е во полн ек, а секој што има барем парче земја, двор или парцела, може да го претвори во своја мала зелена оаза. Таму ќе ги одгледуваат омилените украсни растенија и цвеќиња или здраво сезонско овошје и зеленчук, а ќе ја подобрат и својата кондиција.
  Ако ве мрзи да вежбате во теретана тогаш ви препорачуваме да земете гребло, лопата, лопата и мотика.

  Ви претставуваме пресметка на калориите што можете да ги согорите ако поминете само еден час активно во градината. Разни светски студии покажуваат како различните активности во градината ја подобруваат силата, кондицијата и овозможуваат слабеење, ги затегнуваат сите мускули и секако позитивно влијаат на психата.

  Со оглед на тоа дека овие дела ги активираат и мускулите на целото тело, експертите процениле дека 45 минути активност во градината има ист ефект врз мускулите и телото како 15 минути возење велосипед. Секако, треба да се истакне дека „леб без мотика нема“. Од оваа поговорка јасно се гледа дека градината бара многу труд и труд, а заради основната суровина за живот – храната.

  Генерално, природата позитивно влијае на нашиот организам. И научно е докажано дека градинарите имаат пониско ниво на хормони на стрес, подобро спијат, се поопуштени и генерално имаат подобро ментално здравје.

  Ако имате своја градина, автоматски ќе ја подобрите работата на вашето срце, а со тоа ќе го намалите ризикот од срцев и мозочен удар.

  Затоа дури и Американскиот национален институт за срце, бели дробови и крв препорачува секојдневна работа во градината во опсег од 30 до 45 минути, сето тоа како мерка за потребната физичка активност.

  Мотика, гребење, влечење плевел и собирање лисја значи постојано виткање, извртување, кревање и носење, што делува на вашето тело како да сте во теретана. Градинарството освен што помага за согорување на калории и слабеење, одлично влијае и на другите органи.

  Градинарството согорува калории

  Градинарството е исто така одличен согорувач на калории и масти, па на пример:

  копање согорува 286 кал/час

  сечење на тревата 350 кал/час,

  чистење на градината 400 калории/час,

  со влечење на плевелот од 200 до 400 кал/час,

  собирање лисја од 350 до 450 калории/час,

  со садење цвеќе од 200 до 400 кал/час.

  Наводнување на цвеќето е околу 120 калории/час.

  Социјални вештини

  Дружењето со други градинари аматери и пријателските разговори, она што порано беше моба, како и размената на мислења и совети, ги подобруваат социјалните вештини, а тоа што сте надвор и одгледувате растенија ве прави да се чувствувате подобро ментално и физички. Затоа, ако имате градина или парцела – мотика во вашите раце и насока за сеење на омилениот зеленчук или засадување на омилените цвеќиња.

  Срце

  Како што споменавме погоре, работата во градината помага да се зајакне срцето, да се зголеми издржливоста и силата, а со тоа да се намали ризикот од срцев и мозочен удар.

  Биланс

  Ако редовно се занимавате со градинарство, ќе ги зајакнете мускулите на глуждовите и стапалата, со што ќе ја подобрите рамнотежата, а со тоа ќе го намалите ризикот од повреди и падови.

  Стомакот

  Поради редовното изложување на бактерии кои се наоѓаат во почвата, градинарите се поотпорни на болести и имаат посилен имунитет.

  Грбот

  Додека копате или сеете нешто, постојано сте во свиткана положба. На овој начин ги кревате мускулите на грбот кои се активни цело време и на тој начин станувате посилни.

  Задник

  Додека работите во градината, често се сквотите и на тој начин ги зајакнувате мускулите на задникот. Додека ги лепите точките – ги зајакнувате мускулите на бутовите.

  Мускулите

  Agrobot

  Кога се занимавате со лесни земјоделски работи, го активирате секој мускул, особено грбот, стомакот, задникот, бутовите и рацете. Зајакнувањето на мускулите го подобрува држењето на телото и на тој начин го штити телото од повреди и многу други здравствени проблеми.

  Стомакот

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Додека садите, клекнете на раце и колена, гребете, ја вклучувате косилката, ги користите и ги зајакнувате стомачните мускули.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img