Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаОд соседитеArmaTrac подготвен за пазарот на ЕУ: 1254 LUX CRD4 и 1004 LUX...

  ArmaTrac подготвен за пазарот на ЕУ: 1254 LUX CRD4 и 1004 LUX CRD4 PowerShutlle пристигнуваат во Тоти

  Agrobot

  Двајцата турски кандидати за „Трактор на годината“ имаат мотор што ги исполнува стандардите за издувни гасови на ЕУ благодарение на технологијата SCR.

  Со објавувањето на крајот на изборите за „Трактор на годината“ за оваа година, започна исчекувањето на објавувањето на победникот. Дотогаш, во следниот месец, ќе дадеме преглед на сите финалисти во ова 24-то издание на наградата, по азбучен ред.

  Под буквата А, прв на списокот на финалисти, но и за прв пат воопшто во изборот на Тоти , е тракторот АрмаТрак на турскиот производител Еркунт Трактор, кој номинираше двајца кандидати – АрмаТрак 1254 Лукс ЦРД4 во категоријата теренски трактори и АрмаТрак 1004 Лукс ЦРД4 во категоријата повеќенаменски трактори. Најдобра алатка.

  ArmaTrac 1254 Lux CRD4 ги исполнува стандардите на ЕУ

  ArmaTrac 1254 Lux CRD4   е опремен со 3,6-литарски мотор со четири цилиндри Deutz TCD Common Rail. Остварува максимални 125 коњски сили при 2.200 вртежи во минута, а максимален вртежен момент од 500 Nm при 1.600 вртежи во минута.

  „ Подготвена е и за европскиот пазар затоа што ги исполнува стандардите за емисија на ЕУ, но и безбедноста “, рече Емре Кантар , менаџер за извоз на продажби на Еркунт Трактор, во презентацијата на овој кандидат пред членовите на жирито на Тоти, објаснувајќи дека стандардното ниво Tier 4f е обезбедено со селективно каталитичко намалување. и катализатор на дизел оксид.

  Има целосно синхронизиран ZF 557LS 16-брзински механички менувач во двете насоки

  Моделот 1254 Lux CRD4 има двојно влечење и целосно синхронизиран ZF 557LS механички пренос од 16 брзини во двете насоки, кои се движат од 1,8 до 38,2 км / ч.

  Во опремата на кабината Лукс, Кантар нагласува  закривено стакло , телескопски ретровизори, пакет ЛЕД светла за полесно работење при намалена видливост или ноќе. 

  ArmaTrac 1004 LUX е пионер на удобност

  Вториот турски претставник во изборот годинава, ArmaTrac 1004 LUX од серијата трактори CRD4, има, како и сите модели од оваа серија, вграден мотор Deutz TCD 3,6 литри. Секако, со технологијата SCR, како и првиот финалист. Моторот развива 120 Nm вртежен момент при 1.600 вртежи во минута и максимална моќност од 106 КС при 2.200 вртежи во минута.

  petel baner

  TotY 2021: Проглас за најдобар европски трактор на 18 декември

  Двајцата финалисти имаат капацитет на резервоарот AdBlue од 10 и дизел 110 литри, што практично значи дека резервоарот „син додаток“ треба да се полни на секои три резервоари за гориво. Интервалот на услугата на моторот е 200 работни часа. Оската на ПТО на двата трактори има четири брзини од 430/540/750 и 1000 вртежи во минута. На задниот капак на двата модели има прекинувачи за подигање и спуштање на рачките, односно запирање на вратилото на PTO.

  Во однос на хидрауликата, и двата финалисти имаат главна пумпа со капацитет на проток од 60 l / min и помошна од 45. Четири пара хидраулични надворешни вентили им се достапни. Контролите се електрохидраулични. Задната хидраулика има капацитет за подигнување од 5.000, а предната 3.500 килограми.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  ArmaTrac 1004 CRD4 Powershutlle е кандидат во категоријата „Најдобра алатка“ 

  1004 Lux CRD4 е исто така компатибилен со ZF менувачот, посочува Кантар, додавајќи дека хидрауличната промена на насоката кај Powershutlle е без употреба на спојка. Механички синхронизираниот менувач има 16×8 брзина до 32,2 km / h. Powershift овозможува средна брзина , што, вели Кантар, сигурно ќе ја зголеми неговата разноврсност во разни работи на фарми и сточарски фарми. На горниот дел од кабината има и практична мала камера за полесно маневрирање во рикверц, со пренесување на сликата на екранот во кабината.

  Објаснувајќи зошто 1004 LUX CRD4 е погоден за мешани фарми, Кантар посочува дека за прв пат на тракторите „АрмаТрак“ е достапна предна ПТО-вратило , целосно интегрирана во шасијата, со брзина од 1.000 вртежи во минута. Исто така, има можност да постави 4,5 тони предно оптоварување.

  ” Ова е трактор за нас пионер во развојот и воведувањето на повисоки стандарди, како што е сега поставено на прво место ергономијата и удобноста на земјоделците. Ова е причината зошто ние за прв пат во семејството АрмаТрак инсталиравме хидрауличен Powershutlle на земјоделецот да му обезбедиме добро чувство за работа ” Заклучи Кантар.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img