Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

25.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиВелика Британија ќе стане прва земја во Европа што ќе забрани извоз...

  Велика Британија ќе стане прва земја во Европа што ќе забрани извоз на живи животни

  petel baner

  Евентуалната забрана ќе се смета за успех во Брегзит, со оглед на тоа што Велика Британија стана првата земја во Европа што стави крај на оваа практика. Во другите делови на Европа, вестите за планираната британска забрана за извоз на живи животни беа поздравени од здруженијата за заштита на животните.

  Во септември, Холанѓаните веќе предложија ЕУ да започне да го ограничува извозот на живи животни. На неформалниот состанок на Советот за земјоделство и риболов, холандскиот министер за земјоделство, природа и квалитет на храна, Карола Шутен, побара од советот да ги прилагоди прописите за благосостојба на животните и да го ограничи транспортот на добиток за колење.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img