Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаОд соседитеЗатворениците растат корнишони

  Затворениците растат корнишони

  petel baner

  Затворениците од институцијата Сремска Митровица се подготвуваат за деловна активност откако ќе ја отслужат казната – одгледуваат корнишони.

  Казнено-поправната установа во Сремска Митровица организираше берба на корнишони на нејзиниот земјоделски имот „Пролеже“ . Работниците се затвореници кои ја издржуваат казната. 50 од нив подготвуваат одредена сума секој ден, што ја купува германска компанија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Шанса за нов почеток

  Иницијативата започна во јуни и ќе трае до средината на септември, пишува Блиц . Со 12 хектари под корнишони, плановите се големи.

  “Планираме да го прошириме производството на 200 хектари следната година, со цел да вработиме 200 осудени лица. Тие добиваат симболична плата за својата работа, а по излегувањето од затвор имаат можност да започнат сопствен бизнис”, вели управникот Александар Алимпиќ.

  Времето поминува побрзо

  Оние што ја издржуваат казната велат дека работата им помага да го поминат времето побрзо и дека им е полесно отколку да бидат „во четири sида“. С.С. (51) од Нови Сад објаснува дека жетвата започнува во пет наутро, така што корнишони се свежи. К.Р. (29) од Земун забележува дека семејството го чека дома и дека тој бизнис ќе го започне со неговиот татко, кој инаку се занимава со земјоделство.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img