Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеИскуство, Традиција, Фамилија. За арно за лошо Ракија мора да се има.

  Искуство, Традиција, Фамилија. За арно за лошо Ракија мора да се има.

  petel baner

  Конзумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината.

  Доколку вашата поубавата половина ве нападне поради дружењето со ракијата, кажете и барем еден од овие аргументи.

  Го продолжува животниот век

  Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи.

  Ослободува од стресот

  Доколку пиете во умерени количини, ракијата ќе делува на нервниот систем, така што ве опушта. Повторуваме, секако доколку е умерени количини.

  Го намалува ризикот од мозочен и срцев удар.

  Одлична работа кај ракијата е тоа што спречува створување на наслаги од холестерол во вашиот кардиоваскуларен систем, така што помага да се намали количината на холестерол. А тоа драстично ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар.

  agrounik

  Помага во превенцијата од настинка

  Веројатно не сте знаеле дека ракијата може да служи како одличен сируп за кашлање. Исто така алкохолот помага за убивање на сите бактерии во грлото. Најдобар ефект ќе постигнете ако го измешате со топла вода и лимун.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Не здебелува

  Еве одличен аргумент – за разлика од газираните или некои „природни“ сокови, ракијата е алкохол со мал број калории. Со пиењето на ракија го смалувате холестеролот и не ја зголемувате килажата.

  Се ова важи ако се конзумира во умерени количини секако.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img