Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро советиНародна медицина: Лук

  Народна медицина: Лук

  petel baner

  Излишно е да се разговара за тоа колку е лековито ова растение.
  Во народната медицина зазема значајно место при долготраен бронхит, за намалување на крвниот притисок, при лечење на астма , превентива од грипови и разноразни вируси. Ретко која лековита билка има толку драгоцени својства како што има лукот.

  Во продолжение за она што е интересно, односно како може практично да се искористи ова чудо од природен лек. Еве неколку народни рецепти и начини како да се користи.

  ” Напиток за прочистување на масни наслаги во крвните садови “

  Ситно исецкан 350 гр. лук се остава да отстои десет дена во 300 мл. алкохол од 95%, во сад кој е добро затворен, како не би испарил алкохолот. Потоа течноста се процедува и се меша со 50 гр млеко.Се дозира во капки и постепено се појачува дозата, од 2-3 капки дневно, до 15 капки на ден, се додека не се потроши.

  agrounik

  Напиток против висок крвен притисок

  Поголема главица лук се чисти и се вари во 1/2 литар вода. Кога ќе се излади, се додава сок од 3 лимони.Напитокот се пие секое утро, по една лажичка.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Напиток против проливи

  3-4 чешниња лук ситно се сецкаат и мешаат со шоља јаболков оцет. Напитокот се пие неколку пати дневно.

  Ова се само неколку од многуте начини на употреба на лукот. За крај,не заборавајте да држите дистанца , сепак за лук се работи.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img