Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

13.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаОд соседитеМешале соја со плева и песок со цел да ги испратат на...

  Мешале соја со плева и песок со цел да ги испратат на европскиот пазар

  petel baner

  Осомничените оставиле само 20 проценти од сојата во приколките на камионите, а остатокот го надополниле со плева и песок. Стоката била наменета за европскиот и азискиот пазар.

  Фото: Бигсток / Алфрибеиро

  Околу 47 лица беа осомничени за фалсификување на соја во Бразил на крајот на минатиот месец. Криминалната организација првично товарила камиони со оваа фабрика за нафта во сојузната држава Гоиас.

  Меѓутоа, според полицискиот извештај, кога возилата минувале низ градовите во државата Парана, товарот бил заменет. Осомничените оставиле само 20 проценти од  оригиналниот товар во приколките на возилата , а остатокот го надополниле со плева и песок.

  Agrobot

  Оваа пратка се планира да пристигне во Европа и Азија преку пристаништето Паранагва. 24 лица биле фатени на самото место. 

  Штета од 20 милиони долари

  Патем, Бразил е водечка земја во производството на ова маслодајно семе и извозник во Европа. Затоа, се проценува дека активностите на оваа криминална банда, доколку не бидат запрени, би предизвикале загуби на бразилските и меѓународните компании  во износ од 20 милиони американски долари.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Исто така, неодамна напишавме за тоа како 20 проценти од годишниот извоз од оваа земја во ЕУ е резултат на нелегалното уништување на шумите на Амазон, кои се претвораат во земјоделско земјиште на кое се произведени околу два  милиони тони соја за добиточна храна.

  Потсетуваме дека Европската комисија неодамна одобри генетски модифицирана соја (ГМО) за употреба во исхраната на луѓето и животните. Станува збор за сорта МОН 87708 x МОН 89788 x A5547-127, од компанијата Монсанто, и најчесто доаѓа од земјите на Јужна Америка.

  Овој вид протеини е дефицитарен на ниво на ЕУ, така што постои голема  зависност од увоз  од земји кои се многу попродуктивни, што е наменето да ја спречи реформата на ЗЗП, како и на Зелениот план. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img