Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро советиБосилек: лековито семе кое може да се користи за разни намени

  Босилек: лековито семе кое може да се користи за разни намени

  petel baner

  Пред да го користите семето треба да се потопат во вода 15 минути. Тие помагаат при инфекции, дигестивни проблеми, уринарни проблеми, настинки, грип, астма, депресија, го подобруваат расположението и даваат долготрајно чувство на ситост.

  agrounik

  Многу е кажано за босилекот и неговите лековити својства, но неговото семе е скоро непознато во нашата земја. Се користи во народната медицина уште од античко време, а во последниве децении стануваме сè посвесни за позитивните ефекти на малите, црни семиња. Освен што се користи за медицински цели, се повеќе се користи и во гастрономијата.

  И покрај фактот дека тие припаѓаат на ист род, треба да се направи разлика помеѓу миризливиот (Ocimum basilicum) и светиот босилек (tulsi Ocimum sanctum). Лисјата од миризливата сорта се мазни, а нејзините семиња почесто се користат при подготовка на јадења што му даваат специфичен вкус и мирис. Се користи за производство на есенцијално масло. Лисјата на светиот босилек се надуени, а цветовите се виолетови. Неговите семиња се користат повеќе при подготовка на лековити препарати.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Неговите семиња се мали, црни и многу слични на оние на чиа. Како чиа, босилекот исто така апсорбира вода и отекува. Создава желатинозна маса. Поради овој имот се користи за згуснување на пијалоци и оброци. Содржината на корисни материи во него зависи од условите за одгледување, квалитетот на почвата на која растението расте, временските услови, времето на берба, условите за време на сушењето и складирањето. Богато е со железо, омега 3 масти, влакна, протеини, флавоноиди и други корисни материи. Благодарение на неговиот состав, тој е исклучително корисен за подобрување на имунитетот. Работи против вируси, габи и бактерии. Благодарение на богатството со растителни влакна, тие позитивно влијаат на бактериите што живеат во нашите црева и на тој начин помагаат во регулирање на варењето на храната и намалување на надуеноста. Семето натопено во вода ослободува влакна кои имаат лаксативно дејство, го забрзуваат метаболизмот, ги ублажуваат грчевите во стомакот и помагаат при запек. Тие се исто така корисни во лекување на инфекции, воспаление на мочниот меур и вагинално воспаление. Семето на босилек не апсорбира вода обилно како што е случај со чија. Количината на вода што може да ја испие е помала. Тие обично се истураат и чекаат 15 минути додека не се апсорбира влагата, а вишокот над желатинозниот слој не се истури. На бремените жени не им се препорачува да ги консумираат бидејќи ги намалуваат нивоата на естроген. Научните истражувања докажаа дека исто така го регулираат нивото на шеќер во крвта, особено кај луѓето со дијабетес тип 2.

  Потопете го семето во вода пред употреба

  Тие се користат за лекување на настинка, грип и астма. Многу се корисни во борбата против стресот и помагаат при ментален замор, мигрена и го подобруваат расположението на депресивните луѓе. Кога се консумираат, даваат долготрајно чувство на ситост. Поради оваа карактеристика, тие се користат од луѓе кои сакаат да изгубат тежина, но исто така и од оние кои се изложени на интензивна работа или одење. Семето на миризлив босилек произведува масло кое може да се користи за лекување рани, исеченици и инфекции на кожата. Ова семе секогаш треба прво да се потопува во вода. На овој начин се ослободуваат и активираат многу корисни материи, кои имаат лековито дејство врз нашето тело.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img