Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро советиНов хибриден кромид со темна бронзена боја

  Нов хибриден кромид со темна бронзена боја

  Agrobot

  Покрај многу темната бронзена боја, Darkstone F1 се карактеризира со голема пропорција на сува материја и цврстина на главицата, што овозможува долгорочно складирање и отпорност на штета што се јавува при берба, преработка, транспорт, итн.

  Darkstone F1

  Кромидот е храна богата со хранливи состојки и без неа не можеме да замислиме скоро ниту едно јадење. Иако може да донесе солзи на окото и да остави лош здив, содржи високо ниво на витамини Ц, А и Е кои се одлични антиоксиданти.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Еден од новите хибриди го разви италијанската компанија Маралди Сементи и се карактеризира со многу темна бронзена боја. Наречен е Даркстоун Ф1, и поради високиот принос, униформно зреење, формата и големината, задоволува широк синџир на снабдување во Италија.Погоден e за подолго складирање.

  Ги потврди своите перформанси во земјите од Балканот, Централна и Јужна Европа, Украина и јужна Русија, каде што добро се прилагоди.До пред неколку години овие земји главно гледаа на приносот во однос на квантитетот, додека денес тие обрнуваат внимание на квалитетот при складирање, како и на униформноста на големината.

  Шпанија и Холандија се најголемите производители на кромид.
  Според податоците на Евростат, во 2018 година биле произведени 5,9 милиони тони од овој зеленчук, а главни земји што го одгледуваат се Шпанија и Холандија. Заедно, тие учествуваат со 43,2% во неговото производство.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img