Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаОд соседитеСибирската боровинка успева и во Врање

  Сибирската боровинка успева и во Врање

  petel baner

  Сибирската боровинка во саксии Драгица од Врање стана спас откако остана без работа.

  Кога Драгица, дипломиран правник од Врање , остана без работа, таа немаше идеја дека многу брзо ќе започне семеен бизнис и ќе започне да произведува сибирски боровинки во големи саксии. Иницијативата за започнување со одгледување боровинки на овој необичен начин ја покрена нејзиниот син кој е само 27 години. Оттаму, заедно отидоа кај пријателите во Врање, кои веќе го развија овој бизнис, да видат и да научат како да го одгледуваат ова овошје.

  “Од нивната приказна, сфатив дека можеме да одгледуваме боровинки и на нашата парцела, која се наоѓа на падините покрај езерото Александровац, недалеку од Врање. Ние ги засадивме првите 1.000 садници од овој вид, кои ги набавивме од Холандија, пред три години. За среќа, сите беа примени веднаш. Во декември минатата година, засадивме уште 500 парчиња. Оваа сорта не може да се одгледува на нашата земја, па затоа моравме да купиме и земја. Ги наполнивме садовите со тресет, трин и песок. Торпот беше увезен од “Русија, а потоа збогатена со различни подлоги. Одгледувањето боровинки во саксии е многу практично. Има плиток корен и така успева. Затоа, имаме помалку работа затоа што не мора да ја изораме парцелата каде има саксии со боровинки”, вели Драгица.

  Многу проблеми во производството

  Во текот на изминатите години, таа и нејзиниот син наидоа на многу проблеми во производството. Сепак, никогаш не и паднало на памет да се откаже од работата што ја започнала.

  “Најголемиот проблем во одгледувањето боровинки ни го даде фактот дека немавме доволно знаење. Одгледувањето на ова овошје во Србија е сè уште во зачеток и има многу малку корисни информации за тоа. Затоа моравме да се грижиме сами за себе. се надеваме дека ќе го најдеме одговорот на прашањата што не вознемируваа. Применивме многу совети во пракса и ги постигнавме посакуваните резултати “ , вели со задоволство Драгица.

  Боровинка
  Одгледувањето на ова овошје во Србија е сè уште во зачеток

  Боровинките веќе ги формираа плодовите на гранчето

  Семејството на Драгица најде на Интернет со многу нови информации за кастрењето на садници. Некои од нив нанесуваат на плантажа и овој декември. Дрвјата од боровинки формирале гранчиња во декември.

  agrounik

  “Започнуваме со кастрење во декември, а оваа работа може да се заврши до февруари. Боровинката веќе ги формираше плодовите на гранчето. Ги бројам никнуваните плодови и веќе можам да видам на што можеме да сметаме следното лето. Овие денови, имавме полни раце работа. за полнење на садовите со нов слој на почва, што ќе овозможи доволен проток на вода до корените од системот за наводнување, што ќе му помогне на дрвото да го одржи целиот род до бербата “, нагласува Драгица.

  Тешко е да се најдат сезонски работници

  Оваа жена е презадоволна и од годинашното раѓање. Жетвата започна на почетокот на јуни и заврши во јули. Откупците купија килограм боровинки по цена од три до шест евра , сето тоа зависи од класата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  “Оваа година добивме околу еден килограм и пол за саден материјал, па му предадовме на купувачот околу два тона боровинки од прва класа. После три години континуирано вложување, заработивме пари. Единствениот проблем беа сезонските работници. Тие тешко можат да се најдат во областа Врање. “Затоа што никој не сака да ја заврши оваа работа. Затоа моравме да се снајдеме. Ангажиравме пријатели. Синот ги донесе своите пријатели и со нивна помош успеавме навреме да ја собереме целата реколта”, вели Драгица.

  Сезони
  Работници тешко да се најдат

  Препорака за започнување семеен бизнис

  Таа исто така им препорачува на сите оние кои останале без работа, и имаат парче земја, да ја земат судбината во свои раце и да започнат семеен бизнис.

  “Кога ја изгубив работата, не знаев што да правам со себе. Знаев дека никој нема да ангажира жена на моја возраст. Бидејќи започнавме да одгледуваме боровинки, јас се препородив. И како не, кога сум во постојан контакт со ова магично овошје, кое дава највкусно овошје полно со калциум, магнезиум и е едно од најсилните антиоксиданти. Затоа на децата во Холандија, закуска, редовно им се сервираат боровинки. Дрвото од боровинка може да живее цели 30 години и да преживее на минус 30 степени Целзиусови. благодарен за одгледувањето. Во моментов се исплати. Се надевам дека ќе биде така и во наредните години “, заклучува Драгица.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img