Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаОд соседитеХристов трн - цвет на долготрајно цветање и скромни побарувања

  Христов трн – цвет на долготрајно цветање и скромни побарувања

  petel baner

  Христовиот трн е идеално домашно растение. Добро се прилагодува на собните температури, успева во суви услови и може да издржи ако повремено заборавите да го полеете.

  Христовиот трн  ( Euphorbia milii ) е украсно растение кое потекнува од Мадагаскар и други тропски региони. Најчесто се одгледува како домашно растение. Со многу малку грижа и внимание, тоа е вистинскиот избор за почетниците одгледувачи и зафатените љубители на украсни растенија. Необичното име потекнува од легендата дека Исус Христос на крстот носел трнлива круна направена од стеблото на ова растение. 

  Тој е грмушки во растот, и во зависност од возраста на растението, може да биде помеѓу 10 и 50 см. Месните, сјајни зимзелени лисја се долги околу пет до шест инчи. Пукањата се покриени со остри црни трње долги околу 2-5 см. Малите цвеќиња растат во цут, опкружени со две црвени, бели или розови кора. Цветниот период е претежно од зима до пролет, но може да трае дури и до есен.

  Подлогата во садот треба да биде добро исцедена, малку сува, неутрална pH. За здрав изглед, на трнот Христос му требаат околу осум часа светлина. Побогато цветање може да се постигне ако растението е изложено на сончева светлина што е можно подолго. Цветни ќе се појават дури и ако растението е осветлено од директна сончева светлина само три до четири часа на ден. Кога се одгледува на отворено, растението се става на осветлено место, додека во затворен простор, најдобро место е на јужниот или западниот прозорец со температури од 18 до 24 ° С.

  Малку пониските ноќни температури нема да бидат проблем ако не паднат под 10 ° С. Како и повеќето кактуси и сочни , не може да толерира студени зимски температури. Во овој случај, на температура под 1 ° C, растението треба да се премести во затворен простор.

  Христовиот трн не бара големи количини вода поради неговото природно живеалиште во тропските и суптропските региони. Повремено наводнување е доволно додека се одржува влажноста околу коренскиот систем. Се напои само кога горниот слој на подлогата е целосно сув. Ако растението започне да ги отфрла лисјата, тоа е знак дека треба да се намали количината на вода. Се храни од пролет до есен.

  agrounik

  Бидејќи на сукулентите не им треба голема количина на хранливи материи, ѓубривото со врвно облекување може да се намали за половина од пропишаната доза. Во текот на зимата, наводнувањето треба да се намали и целосно да се избегнува врвно облекување.

  Во пролетта, кога ноќните температури не паѓаат под 16 ° C, Христовиот трн може да се пренесе на отворено. Пресадувањето во поголема саксија може да биде на секои две до три години. Ако е можно, поволно е да се пресади растението до средината на пролетта, пред новиот раст на растението. Обликот и големината на грмушката се постигнуваат со кастрење. Слабите или тенки гранки се отстрануваат на есен. Ова ќе го поттикне растот на растението во пролет. Исто така, треба да се отстранат претечените цвеќиња и суви лисја за да се намали ризикот од развој на габични заболувања.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Внимание поради токсичност

  Поради нивната токсичност, штетниците  ретко ја посетуваат оваа билка . Во ретки случаи, може да се појави напад на вошки, трипси и црвени пајаковини. Во многу влажни услови, може да се развијат габични заболувања и гниење на коренот.

  Пропагирани со сечи, но одгледување од семе не е вообичаено. Свежите сечи се оставаат во млака вода неколку минути. После тоа, одделете ги од страна неколку дена и почекајте да се исушат и создадете калус . При пресадување потребно е да се носат ракавици поради отровниот млечен сок (латекс). Се создава со кршење на стеблото и лисјата, а може да ја иритира кожата и очите.

  За луѓе и домашни миленици затруени сите делови на растението ако се стави во телото, што може да доведе до гадење и повраќање.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img