Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро ВестиНамален приносот на пченка во светот за 10 милиони тони, додека...

  Намален приносот на пченка во светот за 10 милиони тони, додека Кина го удвојува увозот

  petel baner

  Како главна причина се наведува пониското производство во САД, Европската унија и Украина. За разлика од нив, се удвојува проекцијата за кинески увоз.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сушата како најголем проблем

  Пченката, поточно САД како најголем светски производител, е оштетена најмногу од сушата оваа година. Тековната прогноза покажува дека приносот се намалил за 5,4 милиони (во споредба со претходната година) и изнесува 368,5 милиони тони. Што се однесува до ЕУ, според последните податоци, производството е намалено од првичните 62,6 на 60,1 милиони тони, најмногу заради намалените приноси во Романија, од 10,4 на 7,1 милиони тони. Големи проблеми со сувото време имаа и украинските производители, кои годинава произведоа 30 милиони тони, што е за 3 милиони помалку од претходната година.

  Зголемена е прогнозата за кинески увоз на оваа култура на 16 милиони тони, што е двојно повеќе од претходната проекција. Да потсетиме, поради недостиг на пченка во земјата, трговците се принудени да увезуваат од странство за да ги снабдуваат домашните производители на сточна храна и земјоделците. Во првите девет месеци од годинава, увозот на јачмен, пченка, и пченица во земјата скокна 83,3%, на 20,86 милиони тони, според царинската управа, и се очекува рекорден откуп на земјоделски култури. По мај, увозот се интензивираше бидејќи некогаш огромните залихи беа исцрпени за краток временски период, а неповолните временски услови ја оштетија овогодишната пченка. Купувачите резервираа околу 17 милиони тони од тоа жито за 2021 година, и се подготвени да купат повеќе, со што Кина ќе се најде заедно со Јапонија како втор најголем увозник на оваа култура во светот.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img