Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиОбјавен е првиот каталог на земјоделски роботи во светот - најскапиот 590...

  Објавен е првиот каталог на земјоделски роботи во светот – најскапиот 590 000 евра

  petel baner

  Некои од овие роботи за поле и берба веќе се широко користени, додека некои се само прототипови, но повеќето ќе бидат достапни на пазарот следната година. Нивните цени се движат од 10.000 евра па нагоре

  Land Care Robot автономна соларно-електрична повеќенаменска машина за обработување и обработка на американскиот производител Directed Machines, со патеки или погон на сите тркала, опремена со додатоци за само-косење, прскање, обработување, мотика, отстранување на снег и повеќе, сè со употреба ефтини комбинации на камери со длабочина, GPS и модел на тополошка веројатност за навигација во различни средини, а сите контролирани од ефтин компјутер Raspberry Pi 4, се со цена од 14 800 американски долари .

  Тој е еден од триесетина земјоделски роботи претставени во првиот каталог во светот од ваков вид.

  Некои од овие машини за поле и берба веќе се широко користени, додека некои се само прототипи , но повеќето ќе бидат на пазарот (за купување, изнајмување или изнајмување) достапни следната година. Нивните цени се движат од 9.995 до неверојатни 590.000 евра, вели Рене Коерхуис, специјалист за прецизно земјоделство, објаснувајќи дека каталогот е подготвен во соработка со Меѓународниот форум за земјоделска роботика (ФИРА).

  Тие испратија покана до сите заинтересирани производители, од мали бизниси до мултинационални компании, да ги достават своите креации и беа пријатно изненадени од големиот одoutив во кој учествуваа речиси 80 производители од 16 земји. 

  Повеќето холандски роботи

  Роботизацијата очигледно е глобална деловна активност, коментира Коерхуис, бидејќи нејзините производи се номинирани од производители од целиот свет. Од Белгија, Данска и Холандија, преку Австралија, Канада, Кина до САД. Повеќето, требаше да се претпостави, беа производители од САД, седум од нив, но на второ место, изненадувачки, беше Холандија со дури шест. 

  „ Всушност, тука беше и седмиот холандски производител кој го произведе најверојатно првиот комерцијално достапен полски робот некогаш, Гринбот, но тој неодамна го запре производството “, вели Куерхуис. 

  Следно на горната листа на најзастапени земји е земјоделската суперсила Франција со пет производители на овој вид машини вклучени во овој каталог. 

  Избрани се машини што не се засноваат на стандардни трактори (реновирани) со автономен автопилот, објаснува Куерхуис и се погодни за надворешно производство на скоро сите видови култури, од житни култури до зелена салата или моркови, но и лозови насади и овошни дрвја, па дури и и за примена во шумарството и одржување на урбани паркови.  

  Каталогот, се разбира, не може да се заклучи, бидејќи оваа индустрија рапидно се развива и скоро секој месец лансира земјоделски новини на пазарот, така што електронското издание ќе се ажурира и дополнува.

  Интересно е тоа што нема роботи за производство на роботи од трактори , кои сигурно загрижено го следат развојот на овие технологии на пазарот и веројатно бараат можни партнери за соработка или размислување за развој на ветувачки концепти во иднина. Бидејќи, некои од нив очигледно имаат за цел да ги заменат денешните трактори и машини во одреден момент, проценува Куерхуис.

  Тој додава дека во последните 50 години, на глобално ниво, имаше многу производители на трактори на пазарот, но некои од нив „исчезнаа“ затоа што ги „изедоа“ гиганти во тоа производство или едноставно „умреа“ од тивка смрт. Beе биде многу интересно да се види како ќе изгледа сликата на производителот на роботи за 50 години, заклучува тој. 

  Роботите за отстранување на плевелите се во првите редови

  Има голем број активни роботи во полињата на Австралија, Калифорнија, Кина, Германија, Холандија и Скандинавија, но според ZDNet, Франција, со повеќе од 10.000 единици, е веројатно земјата со најпродавани и користени земјоделски роботи. Од оваа бројка, 99 проценти се наменети за молзење и сточарство, најмалку 100 од нив се наменети за контрола на плевел, а 10 се користат во лозарството. 

  Но, во објавениот каталог „статистиката“ е обратна. Имено, повеќето презентирани овде се наменети за контрола на популацијата на плевелите во земјоделските култури, за кои постои зголемен интерес, како поради претпочитањето за одржливо производство и политичките и социјалните притисоци за намалена употреба на пестициди, така и поради намалената подвижност заради ограничувањата наметнати од пандемијата Ковид. сили за рачно отстранување кои главно се применуваат во органското производство. 

  Повеќето од овие роботи се засноваат на одгледување култури или механичко отстранување за да се елиминира употребата на хербициди во производството, но други машини засновани на информации од вградени сензори откриваат индивидуални плевели во редовите на културите во полето и применуваат специфични дози на хербициди, намалувајќи ја нивната употреба до 95 колку. Роботи за отстранување на плевелите со ласер или микробранова печка веќе се тестираат во експерименти. 

  Земјоделски култури со висок принос, како што се некои зелена салата, јагоди, бобинки, особено боровинки, агруми и грозје, се чини дека се најпогодни од деловна гледна точка за роботско плевење, особено на локации со стрмен терен, загрозени од поголема машинерија и луѓе.

  Agrobot

  Цената одговара на големината

  Исто така, има доста теренски роботи кои можат да преземат активности на трактори, вклучувајќи обработка, сеење, грижа за земјоделски култури и косење. Понекогаш ги следат оние за берба на отворено, на пример, јаболка, аспарагус и јагоди. Зборувајќи за тоа, двајца од четворицата претставија и комерцијално достапни роботи за берба – берат јагоди.

  „Во блиска иднина ќе видиме роботи, дури и беспилотни летала за берба на брокула, агруми, карфиол, киви, домати, краставици, пиперки, зелена салата и сл. “, Најави Коерхуис, додавајќи дека најистакнат во нивниот каталог е автономниот „берач на камења“.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Големината на роботот, се чини, ја диктира и неговата цена , бидејќи очигледно, тоа одговара на потребната инвестиција. Најмалите се затоа најевтини, а цените на мобилниот полски се движат од 10.000 евра. На пример, 30 000 евра може да се купат за целосно оперативен дрон за прскање, косење, транспорт и собирање податоци во овоштарник. Најевтиниот чини само 2995 американски долари, но тој не е мобилен терен робот.

  Убедливо најголемата инвестиција се однесува на најголемиот полски робот во каталогот, за кој е потребно да се издвојат 700 000 американски долари (околу 590 000 евра ). Тоа е автоматизирана платформа со обична дупчалка за семе, распрскувач на ѓубрива и распрскувач за заштита на култури. 

  “Земјоделството се чини дека заостанува зад другите индустрии, како што се градежништвото и рударството, каде закупнината и плаќањето за употреба на услуги или машини станаа стандардни. Но, бидејќи потрошувачките производи, а особено услугите за стриминг, сè повеќе се засноваат на претплата или плаќаат по употреба, тоа секако е ќе видиме се повеќе земјоделци кои купуваат услуги без плевели и „без болести“ или можеби дури и услуги за „здрави култури“ од производители на роботи и осигурителни компании за влез “, заклучува Рене Коерхуис на крајот за земјоделството во иднина.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img