Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро ВестиИ производителите на ориз излегоа на протест

  И производителите на ориз излегоа на протест

  petel baner

  Протест на производителите на oриз во Облешево кои денеска протестираа и излегоа со својата земјоделска механизација по магистралниот пат од Облешево до Тркање и назад.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во моментот оризовата арпа се откупува од 17 до 20денари. Со оваа цена не можат да се покријат ни најосновните трошоци за производство рекоа штрајкувачите . Штрајкувачите побараа цената на оризовата арпа да биде 25 денари.

  Оризопроизводителите од кочанско бараат воведување на интервентна мерка од пет денари по килограм оризова арпа. Сметаат дека само така ќе се спаси досега најлошата година во производството на оризовата арпа.

  На целата мака доцнат и субвенциите.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img