Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиКалинка - која сорта да ја избереме и начинот на одгледување?

  Калинка – која сорта да ја избереме и начинот на одгледување?

  petel baner

  Калинка се одгледува на Медитеранот многу долго време и е една од најстарите овошни видови од тој регион. Сепак, калинка може да се одгледува на отворено и во нашите краишта, ако се избере добра сорта и ако се обезбеди соодветна грижа – особено во зима.

  Калинка

  Калинката спаѓа во групата на листопадни суптропски плодови. Најмногу и одговараат области со топло лето и благи зими. Сепак, калинката може да издржи ниски температури до -11. Секоја температура под тоа е штетна и калинката ќе замрзне. Исто така, мразовите од доцна пролет и рана есен можат да бидат проблем, но ако ја зааштитите правилно, таа може да ве награди со своите плодови.

  Во нашата краеви може да се одгледува декоративна калинка и калинка за јадење. Декоративната калинка има убави цвеќиња, но не дава плод и е идеална ако сакате да го облагородите дворот. Од калинка за јадење, можно е да се одгледуваат сорти со слатко-кисел вкус, бидејќи само тие можат да ги издржат нашите ниски температури и да дадат плод.

  Калинката сака добро дренирана почва и најдобро одговара на песоклива, богата со хумус. Не толерира тешки и набиени почви. Поради фактот што при основата развива доста изданоци, калинката обично се одгледува како грмушка. Ако калинката е засадена од семе, може да се очекува целосен принос после 8-9 години. Ако земете садници, првите плодови можете да ги очекувате во петтата година. Најдобро време за садење калинки е пролетта, кога ќе помине опасноста од мразови, а дотогаш садниците можете да ги чувате во незагреана и добро осветлена просторија. Пред да засадите садници од калинка, потребно е да се отстранат сите плевели и да се ора длабоко. Се засадува на растојание од 5 x 3 m. Ако засадите калинка во градина или двор, задолжително ставете ја на сончево место затоа што бара многу сонце и мора да биде заштитена од ветрот. Садници од калинка се садат во претходно ископани дупки до длабочина од околу 70 см. Коренот е покриен со земја, потоа со слој ѓубриво, а потоа повторно со земја. На крајот се навадува.

  Калинка е самооплодувачка, односно едно дрво има и машки и женски цвеќиња. Кога ќе заврши периодот на цветање, сите машки цвеќиња и само неплодените женски цвеќиња паѓаат од дрвото, па може да се случи одеднаш да видите еден куп паднати цвеќиња под вашата калинка. Не грижете се, тоа е нормално.

  agrounik

  Есенските и пролетните месеци се период на интензивен раст на коренот, а потоа е важно почвата да биде доволно влажна. Секако, водата е неопходна и кога цвета и кога растат плодовите, и затоа е важно да имате сигурно снабдување со вода. Ако калинката не се напои, плодот ќе испука. Што се однесува до оплодувањето, предлозите се дека ѓубриво и минерални ѓубрива се додаваат на секои три години.

  Бербата на калинка обично е во втората половина на септември и се реже секоја година, со цел да се добие убаво формирана грмушка.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  По бербата, и пред првите мразови, потребно е да се заштити калинка од зимата. Ова се прави со покривање на грмушката со агротекстили, и покривање на долниот дел од дрвото со паднати лисја и слама. Ова е многу важно да се направи така што калинката не замрзнува во текот на зимата.

  Ако сакате да го размножите, калинката лесно се размножува со искоренување на зрели сечи.

  Калинката е исклучително корисна и профитабилна билка која е широко користена во готвењето, за правење сокови, во козметиката и во фармацијата. Како антиоксиданс, таа е многу важна за кожата, а исто така ја штити од штетни УВ зраци; корисно е за коските, го забавува ракот на простата и се користи и во превенција од рак на дојка.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img