Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиОрганско производство на домати

  Органско производство на домати

  petel baner

  Доматот е градинарска култура што е многу честа на нашите трпези. Како да се одгледува, со почитување на органските принципи?

  Доматот е многу популарна градинарска култура, зелени или зрели плодови се користат во исхраната. Ова растение во градината бара топло, сончево место заштитено од ветрот. Може да се одгледува во големи саксии, жардиниери надвор, на тераси и грмушести сорти во висечки корпи.

  Оптималната надворешна температура за никнење и раст е околу 25ºС, а потоа лисјата на котиледоните се појавуваат за 4-6 дена. Доматот е чувствителен на ниски температури и веќе на 0,5 C целзиусови се јавува првото оштетување,но може да издржи мраз од -2º C. За сите сорти најпогодна е плодна почва богата со органска материја, а подобро поднесува кисела отколку алкална почва.

  agrounik

  Доматите трошат многу хранливи материи за раст, па затоа доаѓаат на првото место во ротирањето на културите и можат да се вратат на истата почва само по четири години. Кога се планира разместувањето на растенијата, леите со домати мора да бидат одалечени од леите со пиперки, компири, модри патлиџани и грашок. Домати може да се садат откако ќе се соберат раниот грашок и зелка, кромид и моркови од градината. Во мешаната сеидба, доматите се комбинираат со зелка, невен, босилек и кромид. Одлично оди со спанаќ, целер, ротквица, зелена салата, моркови.

  Домати се одгледуваат од садници и со сеење семе директно во леите со оптимална температура од 21-24ºС. Ако садници се одгледуваат во топол пластеник, започнете да сеете во јануари. Во ладен пластеник, семето се сее во топли и млаки леи по 20 февруари и се пресадува од крајот на април до почетокот на јуни. Леата на која се пресадуваат доматите треба добро да се збогати со ѓубриво (90-120 дена пред садењето или сеидбата) или компост и да се преработи до длабочина од 30-40 см.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Нема потреба да се брза со пресадување, бидејќи растенијата не се садат во ладна почва. Садници може да се садат преку црна фолија на растојание од 60-90 см помеѓу редовите и 30-40 см помеѓу растенијата. Меѓу растенијата се садат зелка, невен, целер и др. Кога растат од садници, доматите развиваат голема лисна маса и плиток корен, така што растенијата мора редовно да се напојуваат со вода.

  Доматите развиваат плодови кои постојано никнуваат и зреат, така што растенијата се ѓубрат на секои 7-10 дена. Може да се користат цврсти органски (3-5 кг / м квадратен компост), минерални ѓубрива од природно потекло и растителни течни ѓубрива . По пресадувањето, растенијата се раскопуваат и се покриваат.

  Доматите можат да бидат нападнати од пламеница, компирова златица, лисна вошка, бели вошки, стеници и др. Бербата започнува 60-80 дена по пресадувањето и може да се постигне принос од 3-10 кг / м2.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img