Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиПротеините од козјо млеко се ефикасни во борбата против КОВИД-19!

  Протеините од козјо млеко се ефикасни во борбата против КОВИД-19!

  petel baner

  Козјото млеко помага во борбата против КОВИД-19! За корисните својства на козјото млеко се знае од претходно, но неодамнешното откритие ја прави оваа храна уште повредна.

  Новото откритие го објавија јавно научниците во Турција, кои велат дека протеин пронајден во козјо млеко може да се бори против вирусот, кој ја обиколи целата планета.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Според студијата на тројца професори на Универзитетот Мармара во Истанбул и објавена во Европскиот журнал за фармакологија, откриен е бета-лактоглобулин протеински пептид кој може да дејствува како бариера против САРС-CoV-2.

  „Преку компјутерски програми забележавме дека пептидите комуницираат со сите точки на врзување на вирусот. „Овој протеин ги блокира рецепторите, спречувајќи вирусот да влезе во човечкото тело“, се вели во соопштението на истражувачите. Експертите дури рекоа и дека овој протеин може да се користи во борба против КОВИД-19, поточно заштитниот протеин може да се користи во лекови како што се спрејови за нос.

  Сепак, еден од истражувачите, Тунали Акбај, рече дека откритието не треба да се меша со потрошувачката на козјо млеко. „Не можеме да ги искористиме овие биоактивни пептиди со конзумирање козјо млеко. Овие пептиди ги добиваме со лабораториска преработка на протеинот добиен од козјото млеко “, рече турскиот научник.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img