Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ВестиНова активна супстанција со инсектицидно дејство излегува на пазарот - добра за...

  Нова активна супстанција со инсектицидно дејство излегува на пазарот – добра за природата?

  petel baner

  Новото откритие од лабораторијата „Syngente“, велат , е резултат на хемиски иновации во класата на инсектициди на системи за контрола на инсекти кои со цицање предизвикуваат голема штета на земјоделските култури, овошјето и зеленчукот.

  “Возбудени сме што на земјоделците им нудиме нова активна состојка која обезбедува позабележана заштита од некои од најтешките и најштетни инсекти. Најдобар начин на кој можам да ја опишам оваа иновација е дека е добра за природата, но штетна за штетниците!” рече Џон Пар, претседател на глобална заштита на земјоделските култури во Syngenta Crop Protection, најавувајќи лансирање на новиот инсектицид Spiropidion на светскиот пазар овие денови.

  agrounik

  Од нивната лабораторија тврдат дека оваа иновативна технологија за заштита на широк спектар на земјоделски култури од штетници кои се хранат со цицање сок од растенија е истовремено безбедна за опрашувачите и корисните инсекти. Ова се вклопува во нивните долгогодишни напори за развој на иновативни и одржливи производи како алатки во анти-отпорна стратегија за заштита на растенијата или програми за интегрирано управување со штетници (IPM), што ќе помогне во заштитата на земјоделските култури на ефикасен и еколошки одржлив начин.

  Производот е, велат, резултат на хемиски иновации во класата на системски инсектициди кои им помагаат на растенијата „одвнатре“, со што се штити целото растение од штетници, кои предизвикуваат голема штета на овошје и зеленчук со висок принос, како што се домати , портокали и дињи, но исто така и глобално важни полјоделски култури како памук и соја. Сето тоа со цел, се разбира, да се обезбеди квалитет на родот, приносот и, на крајот, егзистенција на земјоделците.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Првата глобална регистрација на формулиран производ што содржи Спиропидион е добиен во септември оваа година во Гватемала, каде производот ќе се продава под брендот ELESTAL® Neo во наредните месеци, според Syngenta Crop Protection, најавувајќи дека ќе се прошири на другите пазари во наредните години. па добивањето лиценца за употреба во Европската унија се очекува во 2022-2023 година.

  Генерално, во следните шест години, според проценките на компанијата, овој производ ќе ги заштити земјоделските култури во повеќе од 60 земји на сите континенти, во вредност од продажба на повеќе од 400 милиони долари.

  „Спиропидион е уште еден јасен пример за тоа како ги забрзуваме инвестициите за да испорачаме иновации во здравјето на растенијата што ќе ги поддржат земјоделците ширум светот во нивниот продуктивен и одржлив раст“, ​​рече Пар.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img